Pogledaj jedan post
Old 07.04.2011., 19:30   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Neka mi koačno netko objasni, sama naselja Kiseljak,Busovača i Vitez,jel bilo borbi ili ne?
Pitanje koje otkriva totalno nepoznavanje teme, cuj je li bilo borbi tamo? Busovaca, Vitez i Novi Travnik bili su u potpunom okruzenju muslimanskih armija, Kiseljak nije imao spoj s tim dijelom nego je bio u okruzenju sam za sebe (no s jedne strane okruzenja imali su Srbe - kao saveznike).
U lasvanskoj dolini poginulo je vise od 2000 ljudi na hrvatskoj strani a to je najvise zrtvih kad gledas s hrvatske strane. Kad je moj prijatelj poginuo pri kraju tog rata receno mi je u Domu zdravlja da je on 300 i neka zrtva u Novom Travniku. No koliko znam Vitez je prosao najgore, kako pise covjek iznad, zbog tvornice eksploziva ( eksploziv poznat kao vitezit koristio se na svim ratistima, npr. i u Vukovaru).
Kad je velika muslimanska ofanziva krenula na proljece 1993 ova mjesta u Lasvanskoj dolini su ju zaustavili (no vecina drugih mjesta je etnicki ociscena od Hrvata).
Kako je bilo obraniti se ne bih puno pisao, a na kraju je zbog okruzenja ponestalo municije i vec su bile uradjene pripreme proboja i izvodjenja cijelog Hrvatskog naroda preko Uskoplja, i u razgovoru s borcima iz Novog Travnika koji su bili odabrani za akciju proboja cuo sam ovakav primjer optimizma:"Naravno da cemo se probiti i drzati prolaz koliko treba da se narod izvuce, pitanje je samo koliko ce nas ostati lezati mrtvi u blatu." To je znaci bilo u drugom mjesecu 1994 a onda je 28.2.1994. zakljuceno primirje i plan probijanja je postao bespotreban.
Jos jedna zakljucna informacija: nas, hrvatski, problem bila je municija a na drugoj strani je problem bila hrana, tj. nedostatak hrane, i stoga su obje strane bile zadovoljne prekidom medjusobnog rata (do kojeg, ak mene pitas, nikad nije trebalo doci jer je pomogao samo trecoj strani)
Inace, i ja sam jedan od branitelja koju su cijeli rat proveli u NT, zbog toga o tom gradu najvise i znam.
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom