Pogledaj jedan post
Old 02.06.2003., 20:25   #8
Re: Tko pita taj ne skita

Quote:
Mystikal kaže:
E sad kad smo vec kod fotoaparata(i to digitalnih), može li meni netko objasniti nekoliko stvari, buduci da se u to uopce ne kuzim

1.Megapixlevi,kako to utjece na sliku?
2.Zoom(bilo kakve vrste) kakav zoom je najbolji?
3.Rezolucija(prednosti/nedostaci visoke ili niske rezolucije)?
4.Da li se uz fotoaparat dobije neka prateca oprema?
5.Na sta treba obratit pozornost prilikom kupnje digitalca?

Eto,to bi bilo to,za sada.
1.Utječe.Megapikseli su razlučivost slike koju smo slikali. 2 Mp je sasvim dovoljno i pristojno ak ćeš slikat sve i svašta, a ne treba ti neka bolesna kvaliteta slike tako da će ti recimo slika koju bi isprintao,na danas neki standardni format fotografije 10x15 cm, izgledati sasvim solidno. Za svaki veći format slike (ako oćeš da ti izgleda vrlo dobro) po mogućnosti uzeti 3 ili 4 Mp, sve ostalo na više je bolest (osim ako ne misliš pljunuti više od 5000 kn i bavit se profi sa fotografijom)
2. digitalnim zoomom povećavaš fotografiju koju si slikao ili slikaš gdje ona svakim zoomom gubi na kvaliteti. Aparati samo sa digitalnim zoomom dovoljni su za slikanje "običnih" fotografija flore, faune i sličnih krupnijih kadrova. Kod optičkog zooma stvar je bitno drugačija. Njime zoomiramo detalj(e) koje želimo slikati i dobiti od njih kvalitetnu fotografiju. Recimo slikam crkvu, al me zanima samo križ na zvoniku, zoomiram ga optičkim zoomom (kod kojeg se leća objektiva izdužuje i time mijenja žarišnu duljinu objektiva) i dobijam kvalitetnu fotografiju križa sa zvonika koju sa te iste daljine ne bih mogao izoštriti digitalnim zoomom ili bi rezultat bio puno nekvalitetniji
3. 800x600 je pristojna rezolucija makar bi idealno bilo uvijek slikati na najvećoj mogućoj rezoluciji koju aparat nudi, pa ju poslije lako smanjiš softwareom kojeg dobiješ uz svaki fotić ili nekim sličnim programom (ACDSee, PfotoShop, Corel...), ali najveća rezolucija zauzima i najviše memorije na kartici što može biti i problem ako si na nekom izletu na kojem slikaš i slikaš, a žao ti je neku sliku izbrisat pa nemaš laptop da slike prebaciš...pa briši...pa ponovo slikaj...pa ovo pa ono.....rješenje.. laptop pod ruku ili odmah kupiti najmanje 64 Mb memorijsku karticu
4. Uz većinu aparata dobiješ 16 Mb memorijsku karticu, možda obične baterije (kupiti odmah baterije koje se nadopunjavaju), dobiješ kabel sa USB priključkom za komp, software za skidanje i obradu fotografija, torbicu ko ti da i to je ja mislim to
5. Kupiti neku malo poznatiju firmu koja ima neke veze sa foto opremom Zavisi kaj ćeš i kolko slikat. Prouči gornje riječi i rečenice i odluči: oš neki Fuji ili Olympus ili Canon ili Hp od 2Mp za 1500-2000 kn il će neki srednje klase 3,2 Mp sa optičkim zoomom il bez njega za nekih 2000-3000 kn....il imaš para ko dreka pa pljuni više
Živio!!
__________________
Bu!
vranac is offline  
Odgovori s citatom