Pogledaj jedan post
Old 23.01.2009., 23:06   #93
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Znam samo da takva stvar postoji, da cvor moze ostati povecan i zadebljan nakon neke upale. Ja imam jedan takav. Navodno nije opasno, jedino treba paziti da nema promjena velicine i jos neke stvari jer slicne karakteristike mogu imati i tumori.

Mislim da nisam niti najmanje kompetentna da bih odgovorila drukcije, osim laicki. Progaj guglati, ne znam bas da ce netko odgovoriti full strucno na ovo pitanje. Ako da - super.
dakle... limfni cvorovi su dio imunoloskog sustava i povecavaju se naglo ako su stimulirani antigenom (nesto sta je organizmu strano). taj porast je posljedica povecanog ulaska, a smanjenog izlaska limfocita iz cvora, kao i znacajnog povecanja broja stanica unutar samog cvora. osim antigene stimulacije, moze biti povecan i zbog infekcije cvora (limfadenitis), maligne proliferacije ili metastaza.
u mladih ljudi je povecanje najcesce povezano s upalnim procesom, a u starijih se u 50 % slucajeva radi o malignom procesu. bolan, naglo nastao cvor upucuje na limfadenitis (upalu), a postupno, bezbolno povecanje upucuje na maligni proces. ako je cvor povecan, bezbolan i nepomican, najcesce se radi o metastatskom procesu, a ako je elastican, bezbolan i pomican, najcesce se radi o limfomu, mada to i nije skroz specificno.
eto... malo strucnije...
medgirl is offline  
Odgovori s citatom