Tema: Alkoholizam
Pogledaj jedan post
Old 20.06.2003., 19:22   #4


Pitanje,preneseno iz PLIVA:

Otac mi ima 53 godine, ovisan je alkoholu i to u zadnje 2,5 godine 100%. Trenutno je na liječenju nakon što mu je doma pozlilo; drhtavica, nesvijest i kočenje. Prije 3 mjeseca bio je u KB Vrapče pod hitnim slučajem zbog akutne opitosti - 3,6 promila. Nije ostao na liječenju i sad je opet primoran pristati se liječiti, ali ni sad ne pristaje svojevoljno. Znam da treba podršku, ali nakon njegove čvrste odluke. Ovo trenutno stanje se naziva DELIRIUM TREMENS pa me interesira nešto vezano za to, kako se to liječi, kakvo je ozdravljenje, i da li ima posljedica?



A: Alkoholizam je socijalno-medicinski problem, a prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije alkoholizam se smatra bolešću i definira: "Kroničnim alkoholičarom smatra se osobu koja prekomjerno uzima alkoholna pića, u koje se razvila psihička i fizička ovisnost o alkoholu te koja pokazuje duševni poremećaj ili poremećaj ponašanja koji upućuje na oštećenje fizičkog i psihičkog zdravlja, odnosa s drugima i poremećaj socijalnog stanja." U alkoholičara se javljaju razna tjelesna oštećenja (ciroza jetre, oštećenja živčanog sustava, oštećenja probavnog sustava) i psihičke komplikacije (delirium tremens, alkoholna halucinoza, alkoholna demencija i sl.). Delirium tremens je najčešća alkoholna psihoza. Obično nastupa nekoliko dana po prestanku ili značajnom smanjenju pijenja. Izbijanju akutne slike bolesti obično prethode razni simptomi. Oni se mogu očitovati samo izrazitim pogoršanjem slike alkoholizma, mogu se javiti probavne smetnje, nemir i strah, osobito noću, nesanica. Bolesnici postaju smeteni, poremećene svijesti, dezorijentirani u vremenu i prostoru, haluciniraju (najčešće su vidne halucinacije u obliku malih životinja), nemirni su, ne mogu spavati, gube apetit, tresu im se ruke, mogu biti agresivni, nepredvidivog ponašanja, često imaju povišenu tjelesnu temperaturu i vrlo su sugestibilni, lako se na njih može utjecati. U tijeku delirija relativno su česti i epileptički napadi. Uzroci delirija mogu biti i infekcija, pothranjenost ili ozljede. Liječi se mirovanjem u krevetu i strogim bolničkim nadzorom nad bolesnikom. Od lijekova daju se vitamini B skupine, glukoza (ako je potrebno) i lijekovi za smirenje. Teške komplikacije delirija manifestiraju se kao zatajenje srca, poremećaj funkcije jetre, zatajenje bubrega. Neliječeni delirium tremens smrtonosan je u oko 20% slučajeva. Najbolje liječenje je potpuno doživotno suzdržavanje od alkohola kako se epizode delirija ne bi ponavljale!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 21.06.2003. at 15:09.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom