Pogledaj jedan post
Old 18.03.2004., 08:10   #1
Toplinska izolacija kuće

Pozdrav svima

Evo da se i ja malo ukljucim.gradim kucu.imam samo temelje al za koji mjesec mislim da ce bit pod krovom.malo sam se zainteresirao za izolaciju kuce stiroporom izvana jer sam cuo da su moguce ustede kod grijanja (sigurno jesu, samo je pitanje koliko) a da je ljeti puno ugodnije. Inace susjed mi ima izolaciju stiroporom iznutra (to nije tako dobro kao vanjska) i po ljeti mu je kao da ima klimu.

Tako malo gledajuci po netu sam naisao na stranicu www.novolit.com/hr i ostao zadivljen ...mozda se malo lako dam zadivit al mi se ono tamo cinilo dosta logicki samo nisam siguran u brojke koje se ticu usteda.malo su mozda nabildane (npr. Da je moguce smanjit potrosnju ulja 3 (tri) puta ?1?1?1) pa sam odlucio da malo prodiskutiram sa vama.

Postoji tamo rubrika pitanja i odgovori gdje neki covjek prilicno strucno i logicki odgovara na sva pitanja.nisam izdrzao pa sam ga nazvao na telefon i dobio ga doma. On je neki savjetnik za taj novolit, inzenjer gradjevinske fizike ili tako nesto. Pricali mi tako dobrih 60 minuta. Covjek stvarno ugodan i mozes ga „dusit“ do iznemoglosti...sukus svega je da je kao moguce izolirat kucu (sa recimo 10 cm novolit stiropora F po fasadi + neka masa koja ide preko toga, izolacija poda sa nekih 10-tak cm stiropora i tavana sa nekih 25 cm ak se ne varam) i grijat se sa 10 – tak, a mozda i manje litara loz ulja po m2 godisnje. Za moju kucicu bi to kao ispalo 1500 l/m2 sta je fenomenalan rezultat s obzirom da neki ljudi koje znam trose za istu kvdraturu po 4, 5 tisuca litara.

Pitanje se namece samo. DALI JE TO MOGUCE?

On me uvjerava da je, al htio bi vidit neku kucu u zivom primjeru i vlasnika koji ce mi to potvrdit. Ak je to istina onda su ljudi koji to ne stavljaju stvarno idioti (kakvi su i inace nasi ljudi, nespremni za nista avangardno nego samo kako je njihova baka radila) jer postavljanje toga kosta oko 4000 Eura (za moj primjer, inace 25-30 eura po m2 fasade) sa svim i nakon 5 godina si vec u plusu sa parama a nakon toga samo zaradjujes.

Inace da vam kazem kojih par crtica iz razgovora s njim...
- u njemackoj postoji (ili je postojao, nisam zapamtio) cak negativan porez na izgradnju ako ugradis stiropor (ili neki drugi izolacijski materijal) za izolaciju (i meni je bilo smjesno u pocetku al je logicno da drzava stimulira manju potrosnju energije a time i manje zagadjivanje).
- Njemci su smanjili 30% potrosnju energenata uvadjanjem ovakvih sustava
- Uskoro ce zakon i kod nas (u cijoj izradi sudjeluje i taj covjek) koji ce regulirat kolku kuca smije imat energetsku potrosnju (puno manju nego sta danas ima), pa ce valjda u projekti morati biti radjeni sa malo debljim fasadama. (to mi je bio jos jedan od dokaza da covjek prica istinu.pa ne moze postojat zakon za to ak to nije moguce izvest ili ako je izvedba toga beskorisna)

Ko je zainteresiran za ovu temu preporucio bi mu da si odvoji koji sat i prouci tu stranicu pa da izmjenimo zakljucke.

Zadnje uređivanje Majstor : 03.05.2020. at 13:56. Reason: Promjena naslova posta, radi naslova teme.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom