Tema: PMF - Fizika
Pogledaj jedan post
Old 30.05.2012., 03:54   #225
Quote:
Smrtolet kaže: Pogledaj post
Zanima me odgovor nekog s fakulteta istrazivacke fizike, bar da je jednu godinu zavrsio. Koliki IQ smatra da je potreban da se uspjesno zavrsi faks, al nemoj mi odgovorit onako " Uz blago natprosjecni IQ ali puno rada je moguce.." . Zanimaju me uz razuman trud, ne 25 sati dnevno ucenja. Hvala.
Na zalost, ukoliko doista nisi genijalno djete, bez dobrog grijanja stolice svejedno je koliki IQ imas. Fizika zahtjeva poprilicnu samodisciplinu, radne navike i kontinuirano ucenje. Zaboravi da ces ovaj faks kampanjski zavrsiti jer je to nemoguce. Ono sto ne savladas kako treba vec na prvoj godini, dostici ce te na drugoj i onda nemas sanse.

Dakle, fraze poput grijanja stolice nisu isprazne, vec realnost. Recimo da se od tebe ocekuje da dnevno ucis onoliko koliko ti starci provedu vremena na poslu, dakle cca 8 sati. Naravno, ukoliko zelis zavrsiti studij u 5 godina.

Quote:
Muffin Man kaže: Pogledaj post
Dakle...
Ja sam ocvali stari konj koji napokon privodi kraju studij na FFZG-u, a koji se iz raznih razloga odužio van svake pameti. Bez obzira na to što nikada nisam požalio radi upisa onog što studiram na filozofskom, oduvijek me kopka činjenica da sam nekada davno, kao dijete i u srednjoj školi, više od svega volio fiziku i da mi je (do točke kada sam potpuno zapustio sve predmete) išla jako dobro, prvenstveno zbog mog interesa. U međuvremenu se pojavila državna matura oko koje vas sada neću gnjaviti, ali čisto iz perverzije upitat ću upućene: što misle o studiju fizike na PMF-u, kakve su mogućnosti specijalizacije na polju teorijske fizike, točnije, kvantne mehanike (u inozemstvu, npr. nekakav postdiplomski u Moskvi; budući da govorim ruski, ta me pomisao prilično nadražuje), te jesu li požalili radi upisa?
Ne zelim te obeshrabriti, no ukoliko imas vise od 30-35 godina, karijera u fizici je tesko moguca. Naravno, uvijek postoje izuzeci. Savladavanje matematickog formalizma jedne kvantne mehanike u 30-im godinama, ukoliko nisi mozak vjezbao matematikom vise od 10 godina je vrlo, vrlo tesko. Fizika sama po sebi nije teska, no matematicki formalizam jest, i treba godine rada da ga se svlada cak i kada si u 20-im. Sto se pak tice poslijediplomskog, u inozemstvu ga je tesko dobiti ukoliko si stariji od 30, na zapadu gotovo nemoguce. Mozda ovo zvuci surovo, no nitko ne zeli doktore fizike sa 40-45 godina.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog

Zadnje uređivanje Bat Kol : 01.06.2012. at 20:53.
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom