Pogledaj jedan post
Old 12.10.2017., 00:18   #150
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Tako da u tom smislu pacijenti mogu biti i na aparatima, ali i dalje će imati svest, ne moraju imati i svesnost u uobičajenom smislu da to neko drugi konstatuje ali imaju je svakako, inače ne bi postojala svedočanstva o tome, um kao suptilnu matricu svakako će imati, jer i samo telo, funkcionisanje organizma itd spada u domen uma odnosno predstavlja autonomni deo koji postoji samo na osnovu toga što mnogo viša inteligencija od čovekovog intelekta deluje, održa va ljudsku filogenezu, a ne to što malo ljudski intelekt ima mogućnost akumuliranja preko svojih čula koja takođe funkcionišu samo zato što ih nešto održava u funkciji - dok se čovekov intelekt hrani utiscima i od njih stvara tobožnje zaključke o sebi i svemiru, što bi se reklo, "običnim mišljenjem vola", iako postoje dublje dimenzije postojanja i svesnosti svesti.
Svijest je ipak prilično tricky business, ima svoje aspekte, svoj temeljni dio i onaj prošireni.
No, ovdje se opet vraćaš na svoju očito omiljenu tezu koja se posebno vidi u boldanom.
Postojanje čovjeku nadmoćne i nadređene inteligencije, uma, svijesti, koja cijeli ljudski rod drži na okupu i omogućuje njegovo formiranje odnosno ono što se uobičajeno naziva razvojem. Ti naravno imaš pravo na takvo uvjerenje, stav, mišljenje pa i na vjeru, racionalnu ili iracionalnu (ranije sam već u grubo pokušao objasniti razliku između njih) i na što je u konačnici doslovce svaka ljudska osoba, neću pretjerati ako upotrijebim izraz - osuđena.
Već sam ranije konstatirao kako za postojanje tako nečeg jednostavno nema dokaza i iznio svoje mišljenje kako je dokazivanje tako nečeg zapravo vjerojatno nemoguće po bilo kojoj racionalnoj metodologiji.
Tako da nam na kraju ostaje samo naša imaginacija, manje ili više maštoviti umišljaji, a ja se, barem u ovom trenutku, s tim radije ne bih bavio, jer od toga ne vidim neke posebne koristi.
Ima tu naime i poprilično divljih konstrukcija.
I da, um naravno kao i svaki sustav, da baš ne upotrijebim izraz crna kutija, ima svoje inpute i outpute, ali i svoje unutarnje dijelove i strukturu, podsustave i elemente skupa sa svim njihovim međusobnim funkcionalnim vezama i odnosima tako da mislim kako je pretjerano isticati važnost osjetila na koja se između ostalog oslanja odnosno podataka kojima ga oni opskrbljuju.
Doduše, moguće je i da to zapravo i nije tvoj zaključak i da sam ja jednostavno nešto pogrešno shvatio.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom