Pogledaj jedan post
Old 12.10.2017., 06:47   #152
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Imam osjećaj da si se ovdje zapravo moguće i nesvjesno dotakao pojma duha, koji se ipak dosta razlikuje od (individualnog odnosno osobnog) uma.
No, moguće da je samo u pitanju djelovanje kasnog sata pa to sad neću komentirati nego idem spavati.
Laku noć.
Duh je energija (kao što je i razvoj indvidiualne duhovnosti suštinski sazrevanje čovekove energije ne i svesti jer je svest u čoveku potpuno formirana i od toga je zaklanja samo individualno iskustvo - nazovimo i to um), dakle, duh kao energija je sveprožimajuća, nedeljiva, neodvojiva, celovita, a Um (nad-um ili kosmički um) sa svojim svojstvima izraz je te odnosvne energije )tzv Jedinstveno polje zi kojeg je sve nastalo, kao što je planeta Zemlja osnov svega što je na njoj nastalo) kao njena kreacija, čovekov um samo je neodvojivo zrnce i dašak sveukupnosti toga u kojem je individualnost samo utisak, stvarno-nestvarni. kao što je i sam individualni život (kao izraz uma) stvarno-nestvaran a u širem spektru je i čitav univerzum kao kreacija - stvarno-nestvaran, bez "duha", kako kažeš, on nema svoje zasebno postojanje, dok sam "duh" postoji zasebno, i stvarno postoji i jedno on postoji, nazovimo to Bog, duh, inteligencija, kako god - to što je čovekov "duh" zapravo kad se ogoli od uma, dakle od sve moguće akumulirane memorije, to je direktno to.

Duhovn razvoj u formi čoveka ne spada više u "evoluciju" već u proces involucije kroz reinkarnaciju, dakl u obrnuti proces raspoistovećivanja impresija uma, kao što je evolucija "namotavanje" tih impresija i nužno se manifestuje kroz neizmerni niz formi, od forme predkamena sve do čoveka, dok svest u svim tmi formama postaje sve savršenija, u čoveku je ona savršena ali zaklonjena upravo životom, nazovimo to tako, zaklonjena upravo sanskarama ili impresijama u umu tj samim umom bez kojeg nema života. Mukti(oslobođenje) kao prirodan proces predstavlja krajnje raspoistovećivanje od svih i najtananijih mentalnih impresija i na kraju potpuno poništenje uma (Manonash).
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom