Pogledaj jedan post
Old 30.09.2012., 21:42   #7
Šine su jeadn od tri načina: V, O i omega, a razlika je u profilu, tj. u utoru kotačića. Najjeftinije ti je nabaviti za V jer kupiš običan kutni profil.

Koliko sve košta ovisi o tri faktora - vrsta metala (čelik, inox ili kovano), težina (debljina stjenke profila, debljina vrata/profila i nacrt izgleda) i količina posla tj. varenja (debljina profila i nacrt vrata). Tu još ide i farbanje i slično dodatno jer čelik obično u cijeni dođe s temeljnom bojom, pa ako ti farbaju na gotovo to dodatno naplate, motori nisu u cijeni i tako to.

Najjeftinije ne računaj ispod 5,5kn+PDV kilu čelika (ovisi o vrsti profila, neke stvari su malo jeftinije, neke malo skuplje). Inox je 4-5x skuplji. Majstori obično uzmu 2-3x cijene materijala za ruke (no to je kako se pogodiš).

motor ti je od 2000kn sam svoj majstor do 5000kn sličan takav s ugradnjom i osiguranim servisom što ti "kooperant" radi. Malo je zafrknuto što ćeš na nasuprotnim vratima imati 2 motora i dva daljinska i ručno ćeš morati jedna otvoriti i druga zatvoriti i obrnuto.

Ja sam sam radio jednokrilna 6m, 60x60/2mm okvir i 50x50/2mm ispuna pod 45°, šina 12m 40x40/5mm čelik, sa dodatnim vratima 120x110cm i materijal bez okova (panti, kvake, kotači...) s dobrim rabatima me ispalo 1700kn čelika (cca 225kg čelika). cca 700kn za pošteni okov i puno vlastitog rada.

Ponude samo za klizna vrata su bile 4000-5000kn s montažom u temeljnoj boji.



Savjet za polaganje šine:
- Ne štedi na šini jer ju ne možeš premazati pa stalno hrđa i stanjuje se - pa uzmi malo deblji profil
- Ako ugrađuješ na gotovu podlogu, buše se pokraj rupe u koje se nabije armatura (s obje strane svakih pola metra) i vari se na vodilicu. Višak odrežeš flexom
- Ako ugrađuješ na podlogu koja se lije, onda napravi noge od armature savinute od vodilice i utopi u beton. Držat će bolje nego ravno u gotovu podlogu
- Prije polaganja napraviti proračun gdje pada sredina vrata, tj. gdje točno idu kotači - jer kasnije ako su preblizu ulazu će biti problem.
morrak is offline  
Odgovori s citatom