Pogledaj jedan post
Old 18.12.2010., 11:26   #45
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Naravno da ima šarlatana...i onih koji masno naplaćuju pizdarije...kao što postoji loših doktora...poanta je u kontroli...a ne u zabrani...

Sve što ja govorim jest integracija provjerenih alternativnih metoda u zapasni zdravstveni sustav, te MNOGO VEĆA kontrola istoga...da bi se smanjio broj varalica (kojih nažalost ima mnogo)
Poanta je, bojim se, u tome što su pošteni pseudalci, kao i pokvareni liječnici, ekscesi olitiga neuobičajene pojave.

Što se integracije tiče, tu imamo znatno ozbiljniji problem nego što bi se dalo naslutiti. Ona se, u krajnjoj liniji, i događa uprkos svih pokušaja mentalno zdravih da se znanost i medicina održe čistima.

No, pretpostavimo da sugestija u određenom broju slučajeva može biti od koristi (mahom psihičkih, rekao bih). Mislim da tu nisam daleko od istine.
Sad bih postavio pitanje što s doktorima. Netko tko vjeruje da to zbilja radi kako su rekli prodavači magle (daklem, čudesna zračenja, polja i moć uma i štatigajaznam) ugradit će tu sliku u svoje viđenje svijeta i neće moći razlučiti kad to treba primijeniti na pacijentu, a kad ne. K tomu, pacijenti koji nisu zagađeni tim vjerovanjima će steći vrlo ružnu sliku o medicini kad nalete na pseudalca s titulom liječnika. Krajnji ishod je gubitak kredibiliteta.
Druga opcija je da se uspostavi prešutni dogovor liječnikâ po kojem će se lagati svim pacijentima koji zbilja žele čuti laž. I tu mislim na zbilja grube podvale tipa umetanje farmaceutski aktivnih tvari u homeopatske pripravke. Naravno, s krajnjim ciljem da dotični ozdrave čak i kad ih vlastita uvjerenja vode u smrt.

S druge strane, na forumu često zanemarujemo jednu bitnu činjenicu. Pseudalčad je glasna, ali nipošto brojna (tj. na nekakvom popisu religija nema ih dovoljno da bi izašli iz ostalih). Golema većina ljudi sluša liječnike i nema ni najmanju namjeru radi blagoslovljene vodice ostaviti se apaurina. I to se neće bitno mijenjati jer jedna strana ipak iza sebe ima stoljeće i pol efikasnog napretka, a druga par tisućljeća stagnacije.
Tako da bih ovake raspre najprije bio sklon zvati sportom. Nađe se inteligentnih sugovornika pa budu zabavni sa svojim kontradikcijama.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom