Tema: ZaZeN
Pogledaj jedan post
Old 28.08.2006., 21:47   #13
Quote:
kakosi kaže:
Ovo sto je Lali opisala podsjeca me na Vipassana meditaciju(probala sam je 10 dnevni retreat -Goenka)uh!
Pa da budem iskrena, nisam jos do kraja shvatila koja je razlika izmedju Zazena i Vipassane, jer negdje kazu da je Zazen isto koncentracija na disanje, samo sto je Zen-Buddhisti zovu Zazen umjesto Vipassana. A negdje kazu drugacije, tako da ne znam. Ja to radim kako meni najbolje odgovara

Quote:

1. uvjet da umirim tijelo ,bio je zadovoljen..
zatim sam naprosto zatvorila oci i 'nista mislila'..
ali da
misli su oblijetale ko pcele..
i grizli i Zenith i sta moram uraditi..
Ma nema sanse da forsas to "ne misljenje", meni to ide tako da prvo postanem svjesna svojih misli, promatram ih, a nakon toga nekako same od sebe nestanu. No, ne zadugo nazalost

Quote:
i onda je jos voda kapala u kuhinji..a kad sam i to uklopila onda je poceo netko busiti busilicom u zgradi..i taman i to prihvatim kad pocne netko svirati piano..itd..
bila sam svjesna samo da se ne borim ali me smijeh skoro uhvatio od toga vanjskog smetanja kako se izmjenjivalo..
Hahaha, meni je najbolje kad se krenes forsat da se ne opires, pa se onda umjesto uobicajenih misli vodi zustri dijalog u glavi "Sta se sad nerviras", "Ne bi se smjela nervirati" , na kraju se nerviras zato jer se nerviras i meditacijski mir ode k vragu

Quote:
nebi se slozila s onim brojenjem ..mozda ako lali misli samo malo na pocetku, ili obratiti paznju na disanje..to je vipassana..
ovde Osho jasno kaze nikakva aktivnost vanjska ni unutarnja ( ako unutarnja ide sama od sebe pusti je ..jednom ce stati.., mozda ne danas , ne za tjedan, mjesec,godinu...neznas ali cekaj bez da radis ista..)
Pa ni meni se ne svidja to s brojanjem jer me to samo uspavljuje Ali ja to ni ne radim, radila sam neko vrijeme Vipassanu prije pa sam bez tog uvodnog djela mogla postati svjesna disanja. Inace, meni osobno se Zazen uglavnom svodi na svjesnost svega unutra i vani, to je ono po cemu mi je ta praksa zanimljiva. Ali u svim uputama za Zazen se navodi ta koncentracija na disanje i brojanje.
Lali is offline  
Odgovori s citatom