Pogledaj jedan post
Old 25.02.2003., 21:46   #4
Arrow Jesenjin

bloody sailor moon: Koliko imas godina ako smijem pitati ?

Jesenjin....
On je tipican liricar tadasnje Rusije odrastao na selu dozivljavajuci sve novo tek na faxu gdje je studirao. Preobrazaj iz nevinog decka u boema-(polu)pijanicu. Lirika mu je u stvari bila samo odraz RL jer je zivio 120 km/h. Tri puta se zenio a jedanput je bila cak i neka rodjaka od Tolstoja. Spada u sam vrh poezije u Rusa pored Bloka i Pushkina ( ja tamo ne bi smjestio Majakovskog ) iako je imao samo 30 g kad je umro. Jedno vrijeme je proveo sa Isidora Duncan koja je bila podosta starija od njega. Vjerojatno je svima poznata prica kako je ona zavrsila.
Po meni nesto najbolje sto je iko ikad napisao o majci je bas njegovo " Pismo Majci" Tu bi i Cankara spomenuo sa "Soljicok kave" i "zastidio se majke" no vremena se mjenjajui cini mise da ovo gubi na jacini. Kod Jesenjina su pjesme nastajale u trenutku neplanirano ( za sazliku od komunistickih pjesnika). Pjesma o konju je nastala dok je gledao konja kako trci pored lokomotive a u biti je htio kazati da je napredak nezaustavljiv. Ili pjesma u kojoj razmilsja o kravama stojeci pored mesnice.
Ipak on je prvenstveno bilo pjesnik ljubavi i kao takvog ga de najvise i sjeca. Jednom prilikom u jednom lenjingradskom hotelu reze vene i pise pjesmu " Do vidjenja druze" svojom krvlju u ogledalu. Taj njegov cin nagnao je dosta ruskih pjesnika/pisaca da krene njegovim stopama tj da zavrsi na isti nacin. Rusija koja je u to doba vec bila socijalisticka dala je direktivu covjeku koji se ubio iz puske, drugu Majakovskom, da ocrni Jesenjina.
Na kraju pjesma koju je Jesenjin zadnju napisao:

Do vidjenja,dragi,do vidjenja;
Ti mi prijatelju jednom bijese sve.
Urecen rastanak bez naseg htjenja
Obecava I sastanak,zar ne?

Do vidjenja,dragi,bez ruke,bez slova
Nemoj da ti bol obrve povije-
Umrijeti nije nista na ovom svijetu nova,
Al' ni zivjeti bas nije najnovije


p.s.
Nataniel... i tebe sad ljubim po navici dijete
Kazes da si bila u sobi u kojoj se ubio... Kako se zvao hotel ? I je li doradjivan za turiste... Kad mi je sestra bila u Lenjingradu a nije tamo otisla posizio sam
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom