Pogledaj jedan post
Old 27.07.2010., 23:48   #43
Kale u vrtu-cvijetnjaku!





Jedan dio okućnice, ograđen sa svih strana sa dubokim nasipom šodera, sam uredio za mali cvijetnjak sa raznoraznim lukovicama.
Izabrao sam njega jer tu ne može doći ni krtica a za njom ni voluharica.

Natrpao sam tu svašta; od visibaba, cijepljenih zumbula, tulipana, ljiljana, gladiola itd. Sve što mi je došlo do ruke.
U centru je počasno mjesto zauzela juka, kojoj ne dozvoljavam da se razraste previše.

Uživam kad u rano proljeće iz mokre, tek odmrzle zemlje, počnu da izbijaju čarobni vrhovi iz tih lukovica.

Dugo sam tragao za starom sortom zumbula, koji imaju mali cvijet a vrlo lijepo mirišu i sjećaju me na djetinjstvo.
Našao sam ih kod jedne starice koja ima pun vrt cvijeća.

Ove jeseni, kad sam naišao pored njene kuće, ona me prepozna i dade mi neke bijele lukovice u PE kesici i reče; na posadi to.
Pošto slabo čuje, nisam je dodatno pitao kaj je to, nego sam to ostavio preko zime u garaži i na proljeće posadio na jedno mjesto u cvijetnjaku na slici.

Sve je već izniklo i procvjetalo, čak i ljiljani prolaze a toga njenog cvijeta nigdje. Ne zna više ni gdje sam ga posadio.
Pustim jedno, a ono korov, ostavim nešto drugo, a ono opet korov.
Onda napokon, primijetim neki čudan široki list kao u močvarnom zemljištu i ostavim i njega.

Pitam babe što mi je ono dala, a ona se ne sječa.

Kad odjednom iznenađenje. Pa to je onaj divan cvijet koji se može vidjeti samo u nekim svečanim prilikama.
Kaže mi baba; da to je kana (problem sa sluhom) i moraš je vaditi svake jeseni.

Na slici se vide neuništivi potomci od gladiola, koje sam napustio saditi na tom mjestu i pustio ih da se smrznu preko zime, a ono prava džungla od istih.

Od onih silnih sitnih lukovica, od starih gladiola, koje su tu ostale iznikla cijela šuma mladih gladiola a u njima i pet cvjetova kala.
Bijele su to kale, i sad vremenom stare, i prelaze u zelenu boju.

Teren cvijetnjaka je na malom uzvišenju a zalijevanje je rijetko, skoro nikako.

Zaklonjene su (kale) bile od sunca sa grmom juke i ostalih biljki od ljiljana, gladiola i tulipana.

Moram to cviječe imati i dalje.

Pola ču izvaditi i spremiti u garažu u PE kesu sa poluotvorenim vrhom i u tami.
Drugu polovinu ču ostaviti vani. Možda prezime kao i ova šuma gladiola.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom