Pogledaj jedan post
Old 26.03.2011., 01:04   #354
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Već sam ovu temu iščitao dvaput unaprijed i unatrag i sve sam više zbunjen što duže čitam. Sa REL aparatom se nakon 20 godina prakse služim zadovoljavajuće(sve godine te godine isti trafo "maršal tito" Skopje 220/380V). Imam i 190A co2 koji također ima svoju primjenu u nekim specifičnostima mog posla . Sada mi treba inverter sa kojim treba na objektu ponekad "poheftati" kojekakve željezne konzole od vinkla ili četvrtastog profila max. 40x40 ,znači ništa spektakularno. Najviše me zanima mogu li ja,ako uzmem npr. "weca"( koji košta nekih 2800 kn)za te poslove,usput sa plamenikom za TIG(kojeg daju u kompletu) napraviti dovoljno kvalitetan spoj(estetski i funkcionalno) na dva komada inox lima debljine 0,6-1,5 mm (neke stvari za ugostiteljsku branšu) jer mi MIG postupak ne daje dobar efekat na teže dostupnim pozicijama. Ili za takve sitnice isto treba uzeti profi TIG aparat?? Ne radi se o velikim niti konstantnim zavarivanjima ,recimo za primjer da treba zavariti dršku na "džezvu" za kavu, ili segmente inox dimovodnog koljena , što ja sad rješavam "punkt-aparatom" a trebao bi TIG-om!!
Cuj, u slicnoj sam situaciji bio jer sam se troumio koji uzeti bas za takve potrebe ali sam se nacitao svacega, nazalost mnogo tog nije bilo korisno...

Zelim variti tanke crom molibden limove od 1mm do kojih 4mm, nes malo aluminija i nekih drugih legura a najvise cijenim pouzdanost i kvalitetu aparata jer volim da mogu racunati na svoj alat. Rezimiram da mi je pri izboru onih doticnih 4 koji su najjaci na trzistu ako iskljucimo Kineze bilo bitno tri stvari: prakticnost, pouzdanost, kvalitetan TIG.

Usporedna analiza tih nekoliko spomenutih:
1. KEMPPI MINARC 150 cijena oko 4350,00 kn

2. FRONIUS TRANSPOCKET 1500 cijena oko 4200,00 kn

3. EWM PICO 162 cijena oko 4700,00 kn

4. TELWIN TECHNOLOGY 210 HD cijena oko 3600,00 kn

- pokazuje da su svi vise manje istog cjenovnog razreda
- da su svi vise manje istih performansi (jer iako je jedan nominalno jaci nije takav i u stvarnosti)
- da se Kineski od 200A cine performansi ovih evropskih od 150A.
- da mi treba dodatna oprema za TIG koji mi je nuzan za variti tanke limove
- da su svi zacijelo kvalitetni i da ce obavljati posao kako treba

Odlucio sam se za Kemppi Minarc 150 iz vise razloga:
1. Najlaksi je od njih i lako je prenosan (samo 4kg s gurtnom za preko ramena)
2. Postoji na trzistu vec duze od deset godina isti model s malim poboljsanjima
3. Cuo sam od ljudi da je vrhunske kvaliteta, da vise kosta od drugih, ali vrijedi
4. Vizuelno mi je najljepsi
5. Da je iz Finske, tamo se radi a ne u Kini, radi cak i u ekstremnim uvjetima
6. Dovoljno mi je tih 150A za TIG za tanke kromoli limove
7. Najskuplji je i vrlo vjerojatno ima kvalitetu jer inace ga ne bi velike tvrtke kupovale po dvadesetak komada za rad u pogonima
8. Moze se namjestati amperaza dok radi stroj, dok varim

Sve u svemu, sad je na akciji pa me s TIG gorionikom, regulatorom tlaka, TIG volframskim elektrodama, sapnicama, vodilicama, stitnicima i maskom s automatskim zatamnjenjem kosta manje od soma Jura odnosno 6900kn i to onda na 12 rata bude 575kn mjesecno s cime mogu komotno nastaviti zivjeti. Staru Iskru koja tezi 40ak kila, kojoj se lijepe elektrode, kojoj se ne moze namjestiti amperaza kvalitetno, s kojom sam zavario hrpu celika ali nisam moga nis fino i precizno, nju cu napokon vratiti starom ako mu bude trebalo.

Eh da, oni koji ce osjetiti neke cudne porive da ispravljaju glagol 'variti' jer nisam napisao probavljati ili zavarivati ili kako vec idu ta beskorisna sranja nek se slobodno nataknu na alat, fucka mi se. A svim onima koji su pomogli s dobrim savjetima se zahvaljujem...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom