Pogledaj jedan post
Old 18.08.2008., 14:26   #1
Post Duševne bolesti općenito

evo htio bih otvoriti ovu gdje će raspravljati o ovim bolestima općenito, njihovim uzrocima, tijeku, mogućnošću izliječenja itd...
ja ovdje iznosim svoja razmišljanja, nastala uslijed razgovora sa stručnim osobama, čitanjem literature i svojih zapažanja. nisam psiholog ni i psihijatar, iako me psihologija jako zanima. bolujem od depresije sa maničnim epizodama.

psihičke bolesti nisu nasljedne. naslijedna je sklonost ka psihičkim oboljenjima općenito, odnosno osjetljivost. često čujemo kako su shizofrenija i depresija nasljedne, al po tom pitanju postoje sve moguće kombinacije. shizofreničari jednim dijelom, istina rađaju shizofreničare, ali rađaju i depresivce, manično-depresivne, a rađaju i normalne. a isto tako postoji slučajeva gdje generecijama nije bilo bolesti pa se dogodi shizofrenija.

psihičke bolesti nemaju veze s inteligencijom nego s emocijama. puno sam puta čuo kako su shizofreničari inteligentni. ima ih ali i nemora biti.

ne postoji najgora psihička bolest. slučajeva ima svakakvih laka, srednja i teška depresija, laka i teška shizofrenija, lak i težak bipolarni poremećaj. po jačini se duševne bolesti dijele na neuroze(lake,akutne) i na psihoze (teške, kronične). ako se gleda prosjek, prosječna shizofrenija je gora nego prosječna depresija.

razlika između psihički zdravog i bolesnog čovjeka je kvantitativna, što znači da psihički bolesnici nemaju ništa ono što nemaju i zdravi samo oni to nešto imaju u povećanoj mjeri. svako može biti pomalo depresivan i maničan, pa i shizofreničan, ali ako je to tako teško postavlja se dijagnoza i započinje liječenje.

evo ga, ispravite me gdje griješim i pričajte svoja saznanja
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom