Pogledaj jedan post
Old 24.07.2005., 18:51   #4
Quote:
lucija02 kaže:
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.
Ne bi trebalo biti. LPSC metodom ne reže se koža, mišići niti potrbušnica kao kod klasične laparotomije. I sam odlazak kući ranije govori u prilog tome da je metoda puno manje agresivna.

No bol postoji, daleko od toga...Al isto tako malo da se osvrnem na tu problematiku...

Uvriježeno je mišljenje koje i velika većina zdravstvenjaka potencira da "nakon operacije mora boljeti".
Međutim, nakon operacije ne mora boljeti ili makar ne mora boljeti niti približno da se čovjek osjeća nemoćan i da trpi danima....

Stvar je skoro isključivo u "pain-menađmentu" odnosno nerazvijenosti tog područja u nas.

Bol je subjektivan osjećaj i nitko osim tebe ne može reći boli li te nešto i koliko jako te boli i koliko ti treba analgetika da bol mine. Stvar je dakle individualna. Dok netko nakon neke operacija osjeća minimalnu bol drugi može biti danima prikovan za krevet bolovima.

Nažalost kod nas individualni pristup tome praktički ne postoji, naročito ne na kirurškim odjelima. Naime, kirurg ode u salu i nama ga cijeli dan do večernje vizite. Sestra osim što može biti arogantna u stilu ( pa dobili ste lijek ne može vas boliti ) niti ne smije na svoju ruku ordinirati drugi analgetik. Dok o nekakvoj kontinuiranoj analgeziji tipa intravenski analgetik kontinuirano na perfuzor ili PCA pumpi možemo na kirurgiji samo maštati.

Informacije o ovoj problematici dakle o analgeziji možeš danas uglavnom dobiti u anesteziološkim ambulantama ili ambulantama za liječenje boli koje danas djeluju uglavnom po svim većim bolnicama pri odjelima anestezije.
Tko zna? Možda će se baš za tebe naći neki oblik analgeziji koji će se moći uspješno koristi nakon operacije.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom