Pogledaj jedan post
Old 30.04.2011., 09:05   #8
Quote:
MaryMary kaže: Pogledaj post
Schrek - Moja poznanica je dobila poticaje u roku od nekoliko dana, ne znam baš točno, ali nije dugo čekala.
Mene to isto zanima, namjeravam otvoriti obrt, ali ja bih rado plaćala paušalno poreze i doprinose.
U protivnom bi mi sva zarada otišla na doprinose i poreze, a i knjigovodstvo je složenije, pa bi i knjigovođu trebala plaćati.
Problem je što osobe koje dobivaju od HZZ-a taj poticaj ne mogu biti paušalisti, tako mi je rečeno, ali ne znam razlog.
Molim te, Schrek, ako imaš više informacija o tome da mi napišeš, jer ne bih htjela niti uzimati poticaje ako bi mi zbog toga bili jako visoki doprinosi i porezi, a pogotovo ako bi odmah morala ući u sustav PDV-a.
Njoj su rekli da mnogi predaju zahtjev za poticaje, ali kad na kraju dobiju ugovor i pročitaju sve uvjete - odustanu.
Voljela bih znati kakvi su to još uvjeti, osim da se mora vratiti sav novac s kamatama ako se zatvori obrt.
Ukratko,ne smiješ biti na bolovanju više od 6 mj.,a ako si do 6 mj.toliko ti produžuju ugovor.Ako je više od 6 mj.vračaš neiskorišten dio novaca,zajedno s kamatama.Vračaš novce i ako prestaneš sa radom,prije isteke god.dana.
Svaka tri mjeseca moraš donositi izvadke iz žiro računa na kojima je vidljivo da je plačeno mirovinsko i zdravstveno,u suprotnom vračaš novac.
Na kraju godine moraš dostaviti dokaz o namjenskom utrošku isplačene potpore,a to je prijava poreza na dohodak s pregledom poslovnih primitaka i izdataka ovjerena na poreznoj upravi.
Trošak rada na teret sufinancirane osobe ne smije biti manji od 50 %ukupnog godišnjeg troška rada za malog poslodavca.
još ako ti inspekcija pronađe neke nepravilnosti isto moraš vratiti novce.
Što se tiče poreza svi obrti koji posluju godišnje do 80000 kn nisu u sustavu PDV-a.
Kada otvoriš obrt na poreznoj reknes da če ti promet biti do 80000 kn ,a onda vodiš računa da barem prve godine nisi u sustavu Pdv-a,a kad mjera poticaja završi ,ako imaš veći promet,dogovoriš plačanje poreza paušalno.
Ako je slobodan obrt trebaš voditi samo knjigu primitaka i izdataka,a to možeš i sama,a doprinose i plaću si ionako moraš plačati svaki mjesec.
Znači na kraju god.plačaš samo porez na dohodak.
__________________
Živi svaki dan kao da je posljednji!
Schrek is offline  
Odgovori s citatom