Pogledaj jedan post
Old 08.08.2007., 10:21   #1
Prekidači, sklopke, utičnice

Kako sam uredio hodnik tako sam odlučio izbaciti stare 'socijalne bijele kockaste' prekidače Situacija je sljedeća:

1.
Svjetlo u hodniku pali se i gasi na dva prekidača. Kada sam ih rastavio, svaki ima tri žice spojene. Na sammom prekidaću imaju ucrtane strelice koje pokazuju na jedan konektor, i na oba prekidaća je na to mjesto spojena CRNA žica. Na Jednom je prekidaču sljedeći poredak: Crna-plava (sredina)-Žuta, dok je na drugom poredak : Crna-Žuta-Plava.
Kupio sam izmjenične prekidače TEM i oni imaju oznake na sebi 1-L-2, a shema pokazuje još i žicu N.

Moje razmišljanje je: L na prekidačima spojiti na CRNE žice, a na jednom prekidaču 1 spojiti plavu, 2 Žutu, a na drugom obrnuto.
Ovo mi se čini lakši zadatak.

2.
Teži zadatak.
Iz mog hodnika, iz hodnika stana do mene, ali iz vana se može paliti i gasiti vanjsko svijetlo. Dakle, tri prekidača, jedno rasvjetno mjesto. Kada sam otvorio svoj prekidač (isti onaj socijalni ) vidio sam sljedeće:
Također postoje strelice prema jednom priključku, ali za razliku od prvog slučaja gdje su tri točke spajanja, ovdje ih je šest. Tamo gdje su strelice spojene su CRNE žice, a ostatak je spojen ovako:

1 2
3 4
5 6

5 i 6 su crne žice
1 i 4 unakrsno spojene, na točku 1 dolazi plava
2 i 3 unakrsno spojene, na točku 2 dolazi žuta

Kakav prekidač tu kupiti, a da ne mjenjam ostala dva.

Hvala,
__________________
A je to d.o.o.
prorex is offline  
Odgovori s citatom