Pogledaj jedan post
Old 05.03.2003., 11:01   #10
Quote:
rafaela kaže:
I jo nešto. Baš jučer sam našla na webu neku studiju o učinkovitosti vitamina B5 u većim količinama (kao ne šteti organizmu, višak se izlučuje mokraćom, a navodno je i djelotvorniji od Roacutana), jer " ...akne su posljedica poremećaja metabolizma masti u organizmu koji se dešava zbog manjka koenzima-A, a koenzim-A se satoji od od ovog vitamina, pa će njegovo uzimanje u većim količina potaknuti stvaranje koenzima-A, te potaknuti metabolizam masti i riješiti problem akni (završen citat)"
Na početku se preporučuju doze od 10 g dnevno(?), zatim se postepeno doze smanjuju, da bi se na kraju završilo sa trajnjijim uzimanjem doze od oko 3 g dnevno.

Luca, vidim da se razumiješ u materiju. Je li vitamin B5 stvarno tako neškodljiv i ima li ovo gore napisano smisla?
ne znam da li je efikasno. akne su samo vidljiv fenomen a uzroci su zapravo razliciti...

kad zavrsis s R (svakako ne prije jer vidim da si u prilicno losem stanju. moja frendica je normalno to podnosila. da li si mozda na prevelikoj dozi?), preporucavam ti njegu sa preparatima koji sadraze salicilnu kiselinu (clinique i l'oreal imaju preparate s tim). probaj i benzoil-peroksid (neutrogena radi neke preparate s tim).

ja bih a tvom mjestu probala s B5. uglavnom ces ga izluciti mokracom i kroz duze te kolicine nisu bas super za bubrege. ali probaj jednom tretman kako je preporucen. ne znam koliko akni nastane zbog manjka CoA... ako je tvoj slucaj takav, mozda ti bude korisno. ali ako je tvoj uzrok drugo, onda nista...

sretno!
luca is offline  
Odgovori s citatom