Pogledaj jedan post
Old 28.03.2009., 16:00   #42
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Da ne ponavljam... pročitaj moj odgovor "England-u" na pitanje br. 6. Tamo sam točno opisao što smatram istraživačkim radom (van istraživanja na pacijentima).
Vidim, međutim kako bi neka teorija bila priznata od psihologije trebas imati i jaku empirijsko-eksperimentalnu potvrdu. Uglavnom se istraživački rad u psihologiji ne radi na naćin na koji ga je radio Jung, proučavajući mitologiju i studije slučaja. Što ne znači da je taj rad manje vrijedan, međutim najčešće neće biti dio psihologijske znanosti, već prije npr. filozofije.

Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Jung ih nie izvukao iz svog dupeta. Arhetipovi dominiraju svim mitologijama svijeta, umjetninama, beletristikom... i doista se protivi zdravoj logici sumljati u njihovo postojanje pored tisuća i tisuća pisano-slikovnih dokaza o njihovu postojanju, neovisno o rasi, kontinentu, religiji, vremenu i prilici.
Naravno, sad sve ovisi kako definiramo "arhetipove", ali i kako definiramo "postojanje". Naime u shvaćanju arhetipova se nisu slagali ni neki Jungovi sljedbenici pa od tuda proizlazi i nekoliko različitih Jungijanskih analitičkih škola koje se ne slažu oko toga što zapravo arhetip jest, a što nije i na što je točno Jung mislio kad je o tome govorio. Neki smatraju da samo simboliziraju određeni aspekte ličnosti, dok drugi smatraju da su realni entiteti koji postoje i imaju neku vrstu vlastite svijesti, a ima i drugih interpretacija... Mi se možemo prikloniti određenom mišljenju po tom pitanju i navoditi vlastite argumente, međutim to ne umanjuje nejasnoću samog koncepta.

Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Pod popularizirao misliš reći preuzeo filozofski koncept, i primjenio ga u psihologiji?
Primjenio ga je u vlastitoj analitičkoj psihologiji koja se ubraja u psihodinamske škole koje imaju nešto drugačiju povijest, kao i utemeljitelje od formalne psihologije. Dok je npr. koncept introverzije u samoj psihologiji upotrijebio još i Wundt, prije samog Junga.

Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Dobro znaš da je Myers i Briggs zapravo adaptacija Jungova testa. To ne umanjuje vrijednost same adaptacije, ali boga mi ni vrijednost adaptirane materije.
Ne umanjuje, ali govori nešto o kontinuitetu i nadogradnji znanstvene misli, ne treba jungov rad umanjivati, ali niti zaboraviti da nije Jung jedini koji se time bavio niti je te koncepte otkrio. Možda je u narodu najpopularniji od niza autora.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom