Pogledaj jedan post
Old 04.01.2013., 23:48   #4061
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Nego, kako točno funkcionira taj njemački model? Ako znaš, de malo pobliže opiši, da ne moram guglat na njemačkom, pliz!
Dal' npr. i prijateljski dojč-narod iz poreza plaća raznorazne prohtjeve RKC, uključivo i plaće za vjeroučitelje?
Jerbo se malčice pribojavam da bi se takvo što u nas lako moglo pretvoriti u pretakanje iz šupljeg u prazno: mi (porezni obaveznici) dajemo novac državi, država njima (RKCi), e da bi oni mogli te pare vratiti državi ilitiga školama za najam učionica. Odmah mi pada na pamet onaj vic s Mujom, Hasom, drekom i prometom (robno-novčanim) .
Pa bi se još po dobrom starom običaju grebali za besplatne prostorije... (već sam detaljnije opisala m.o. popovskog grebanja ranije na temi).

Da bi njemački model imao ikakvog smisla, kao prvo i osnovno, Država bi trebala prestat financirat Crkvu.
A i tada - vjeronauk ima zašto bit u školskim prostorijama samo kada (župna) crkva nekog kvarta, općine, whatever... nema pri sebi osigurane adekvatne prostorije za održavanje vjeronauka.
No, znamo da pri većini žup. crkava već postoje učionice gdje se održava vjeronauk, onaj crkveni. Pa neka ih tamo. I to o vlastitom ili božjem trošku .
Dojč narod ima izbor i... može odlučiti NE platiti crkveni porez. Nakon toga crkvenjaci (koji očito vode računa tko je platio, a tko ne) mogu uskratiti svoje usluge dotičnom pojedincu. Vjerojatno to sve tako funkcionira da se pojedinac izjasni u poreznoj upravi (državnoj poreznoj službi) kako nije vjernik i ne želi da dio novca iz njegove plaće ide crkvi pa onda porezna uzme manje... tj. ne uzme i postotak za crkvu.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom