Pogledaj jedan post
Old 17.05.2010., 23:12   #1526
fiš paprikaš

Poštovani Magor,
pročitao sam, verujem, sve stranice ovog vašeg topica ali nisam nigde video da ste pisali o fiš paprikašu (ili mi je promaklo, moguće je i to!).
Gledao sam pre nekog vremena jednu emisiju novosadske televizije pod nazivom Petkazanje i u toj epizodi voditelj putuje čamcem od Bezdana do Baje, ali ne Dunavom nego kanalom, takozvanim Bajskim kanalom. Na tom putu, između ostalog, svratili su i u Barka čardu, negde kod Hercegszántó, koju vodi, i čije je vlasništvo, Mark Jelašić, otac do skoro guvernera Narodne banke Srbije Radovana Jelašića (sam Radovan je u Hercegszántó rođen i završio osnovnu školu a potom gimnaziju u Budimpešti, a ja sve ovo pišem, iako nije direktno povezano sa gastronomijom, da ilustrujem koliko su svekolike veze između naših naroda čvrste, pa tako i gastronomske).
Na kraju ovog putovanja, u Baji, na onom velikom trgu, stiglu su na manifestaciju posvećenu ribljem paprikašu. Na taj dan, svake godine, mislim negde u mesecu julu, u Baji je dan fiš paprikaša i, bukvalno, stotine kotlića vrti se na glavnom bajskom glavnom trgu.
Tu se povela i priča o načinu kuvanja fiš paprikaša. Po jednom govorniku u toj emisiji postoje u Mađarskoj tri škole, tri različita riblja paprikaša. Jedan je balatonski, i dakle, kako mu i samo ime kaže, kuva se oko Balatona. Karakteristika mu je korištenje više začina i dosta povrća, recimo mrkve, celera, peršuna i sl. što daje, u poređenju sa druga dva paprikaša, laganiju "čorbicu".
Drugi je segedinski i kod njega je fokus na ribljem mesu. Dakle, meso ribe mora biti u prvom planu i njegovom kvalitetu je sve podređeno.
Treći, dunavski način, koji se kuva u Baji, i od Baje nizvodno, sa obe strane obale Dunava, sve do Bogojeva u Vojvodini, ili Dalja u Hrvatskoj, je riblji paprikaš kod kojeg je najvažnija čorba sama. Sve je njoj podređeno a kvalitet samom kuvanog mesa je drugorazredno pitanje.
Ja ne znam da li je ova teorija tačna ali jesam i pre čuo da je fiš paprikaš ograničen na relativno malo područje u Podunavlju, od Baje pa do Bogojeva (pri čemu se tačno navode i sve čarde na tom delu Dunava ali ja sam zaboravio sa kojom čardom kod Baje taj popis počinje ali sam upamtio da je poslednja, najnizvodnija, ona kod odavno upokojenog Bandike u Bogojevu.

Vrlo sam zainteresovan za kulturu fiš paprikaša i skupljam sve informacije o tome, gde god ih mogu naći. Nezgoda je u tome što se o tome može pročitati nešto malo na srpskom (to jest hrvatskom, koji također govorim) i pretpostavljam dosta toga na mađarskom, ali nažalost tim jezikom ne vladam. Ako ga ikad budem učio biće to zbog fiš paprikaša!
Dakle, moje je pitanje: znate li vi šta o fiš paprikašu, da li ga i sami pripremate, i na koji način.
Ako želite, mogu i ja napisati kako ga ja pripremam u izvornom, minimalističkom obliku.

Najlepši pozdrav vama, i svim ostalim forumašima.
oso lepes is offline  
Odgovori s citatom