Pogledaj jedan post
Old 07.03.2008., 23:52   #1
Cool U kojoj mjeri današnji Albanci potječu od Ilira i drugih pred-rimskih naroda?

Iz povijesti smo učili kako smo mi Hrvati (Slaveni) negdje u 7. stoljeću došli na ovaj prostor s područja iza Karpata. Priča je da smo dijelom pokorili, a dijelom i otjerali Ilire koji su izbjegli na prostor današnje Albanije. Jesu li, dakle, ti Albanci zapravo potomci Ilira koje smo protjerali s područja današnje Hrvatske?


Napomene moderatora

Zanimljivi upisi:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...postcount=1798



Napomena moderatora 2 (24.5.2018): Promijenio sam naslov, koji je ranije glasio "Jesu li Albanci zapravo Iliri?" Na takvo pitanje odgovor je, naravno, "nisu". Albanci su Albanci.

E sad, svakako svi mi, koji živimo na Zapadnom Balkanu (ZB), potječemo bar malko od Ilira (kao i bar malko od Grka koji su živjeli u gradovima na obali, rimskih vojnika idr.). Goti, Avari, Slaveni i dr. nisu naprosto pobili starosjedioce, bilo je miješanja, pa mi imamo genetski udio Ilira, makar mali. (Na stranu još i problem što mislimo pod "Ilirima", vidi post #1798.)

Albanci pak nastanjuju priobalni dio Jadrana, te planinske dijelove. Velikim djelom, koliko kužim, ta su područja vidjela puno manje migracija od većine drugih na ZB; bilo je manje miješanja, iako ih naravno uvijek ima.

Pa onda današnji Albanci možda, genetski, potječu od pred-rimskih starosjedilaca u većem stupnju, a također možda postoji veći kontinuitet u običajima, jeziku isl, etnički kontinuitet, nego kod onih koji su se slavenizirali. (A u susjedstvu su i Grci, koji svakako imaju kontinuitet iz davnina.)

To se onda može gledati konkretne djelove slagalice, a odgovor nije "da", ali nije ni jednostavno "ne".

Ako netko ima primjedbi na naslov, neka kaže na threadu "Dragi moderatore". Možda se može i bolje.
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom