Pogledaj jedan post
Old 24.11.2003., 18:39   #1
Post KAKAV POST JE PRAVILAN - poste li muslimani više od katolika?

Post JE JEDNA OD 7 PRAKSI koje su zajednicke svim velikim svjetskim religijama tj duhovnim sistemima.
Ne bih sada opterecivao ovaj tekst pisanjem o duhovnom I tjelesnom znacenju posta.
(ako neko zeli moze to uciniti).

Ono sto mi je iznenada sinulo na pamet I sto bih zelio podijeliti sa vama je sljedece:

Cini mi se da je kod muslimana prakticiranje posta kvalitetnije rjeseno nego kod katolika pa cu to objasniti I dokazati.
(btw ne znam kako je post organiziran kod protestanata I pravoslavnih krscana pa neka oni sami kazu )

dakle evo uporedbe posta kod katolika I kod muslimana.

Kod katolika imamo tzv korizmu tj razdoblje u kojem se 40 dana (negdje pocetkom februara to bude ) posti. Tj odrice .

Kod muslimana imamo mjesec ramazan .
Ono sto je potpuno jednako I kod muslimana I kod katolika je da tokom posta vjernik treba postiti I odricati se od raznovrsnih losih navika,misli,postupaka,vezanosti , (to moze biti internet,ili pusenje, ili bilo sto u cemu pretjeravamo)

ALI JA OVDJE ZELIM UKAZATI NA ONAJ DIO POSTA KOJI SE ODNOSI NA UNOSENJE HRANE I odnos prema hrani I picu !

TJELESNA KOMPONENTA POSTA nije na isti nacin organizirana I ja bih zelio pokazati I dokazati zasto mislim da je to kod muslimana kvalitetnije rjeseno.

Kod muslimana se ne jede I ne pije od izlaska do zalaska sunca !
A kod katolika mi se cini da unosenje hrane I pica u organizam uopce nije propisano . Zna se da se petkom ne jede meso I /ili neki poste na kruhu I vodi ALI U PRINCIPU NIKO VAM NE BRANI jesti tokom korizme kada hocete .tj u bilo koje vrijeme.
A to po meni nije post!! TJ nema tu velikog odricanja.

Kada smo jednom davno razgovarali na forumu o postu vise njih se javilo i reklo - ma ti muslimani I ne poste ustvari ono se najedu ujutro prije nego sto svane I navecer kada sunce zadje pa to I nije neki post.



ALI TO NIJE PRINCIPJELAN ODGOVOR tj primjedba jer ima I katolika koji se uopce ne pridrzavaju posta .

HAJMO MI RAZMOTRITI OBICNOG DISCIPLINIRANOG KATOLIKA I MUSLIMANA KOJI CE SE SAVJESNO PRIDRZAVATI SAVJETA I pravila svoje crkve tj vjere.
A nemojmo skretati temu na one koji se prezderavaju tokom I poslije posta. hajmo mi afirmativno razgovarati a ne govorom kafica i ulice.

KAKO JA UOCAVAM STVARI MUSLIMANSKI NACIN POSTA JE TEZI OD KATOLICKOG JER NIJE LAKO PO 10,12,14 ILI VISE SATI BITI BEZ VODE I HRANE.

A kod katolika ta tjelesna komponenta posta nije dovoljno izrazena tj tokom korizme se moze jesti cijelog dana, a kada se petkom posti od mesa ipak se petkom moze krkati grah I riba I kruh I slatkisi tj nema tu tjelesnog odricanja.

A tjelesna komponenta je BIT POSTA!

JER TIJELO JE HRAM DUHA SVJETOGA I TIJELO TREBA PROCISTITI DA BI BILO SPREMNO PRIMITI VISA STANJA SVIJESTI.

ne moze neko ko krka meso, pijucka alkohol , i ovisan je o hrani kao drogeras o drogi biti spreman i sposoban transformirati svoju svijest ka visim sferama! zato jer je vezan za zemaljsko i tijelo mu je *necisto vozilo* tj *hram u kojem bi se duh trebao nastaniti*

(postoji I psiholoska komponenta tj nasa glad tokom posta nas uci da budemo suosjecajni sa onima koji gladuju jer inace ne razmisljamo mnogo o tome. Na zapadu je hrana lako dostupna I glad je rijetka pojava koje vecina ljudi nije svjesna.)

U zivotu sam uocio da vrijedi duhovni zakon. Ono sto je teze je I kvalitetnije .
Tj ako zelimo istinski uspjeh u bilo cemu trebamo izbjegavati laganice ,precace, varke I smicalice .
ONO STO JE KVALITETNO ZAHTJEVA RAD I do neceg vrijednog se ne dolazi lako.

Ja zakljucujem I zapazam da(radi tezine) ODANI DISCIPLINIRANI MUSLIMANSKI VJERNIK IMA VISIE DUHOVNE I TJELESNE KORISTI OD SVOG NACINA PRAKTICIRANJA POSTA OD savjesnog KATOLICKOG VJERNIKA koji ima svoj nacin posta.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom