Pogledaj jedan post
Old 06.09.2017., 13:20   #26
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Da, slažem se sve, ali tako se prešutno donesu odluke o tome što je prava stvarnost, a što "tek..." štoveć. Kao,

znanost je mjera svih stvari, onih koje jesu da jesu a onih koje nisu da nisu.

A potom,

samo Jedina Prava Znanstvena Metoda određuje što je znanost.
A vidis, upravo znanstvena metoda funkcionira kao (objektivna) mjera svih stvari, onih koje jesu da jesu, a onih koje nisu da nisu.

A ovo sto ti pises vidim kao plod nekakvog suvisno nakupljenog zamjeranja koje se pokusava racionalizirati, pa onda ispadne neka teorija urote ko ovo gore: "jedino znanstvena metoda odredjuje sto je znanost" ili "neki tamo su presutno donijeli odluke o tome" i slicno. Mene osobno bas briga za neke tamo i sta tko misli da je znanost.

Prema tome meni nekako ispada kao da je tebi znanstvena metoda (ili neki tamo nepoznati ljudi koji su joj ucitani kao zastupnici) povrijedila ego ili nesto tako... pa ne vidis da je ona zapravo tek metoda kojoj je cilj da bude mjera svih stvari, onih koje jesu da jesu a onih koje nisu da nisu (zato se valjda zove znanstvena, a znanost joj je kao pojava prethodila i rodila ju), a to sto netko mozda koristi znanstvenu metodu kao nekakav naopak argument protiv ovog ili onog ne cini od nje to da je ona ta koja odreduje sto je znanost. Ona je to sto je i sasvim je legitimna u tome, a zamjeranja koje se nakupe na njen racun zapravo bi trebala ici iskljucivo na racune onih koji su je zloupotrebljavali tako. Doduse, ako si svjestan da je netko zloupotrebljava na taj nacin, zasto budali zamjerati na njegovoj gluposti, pa nije tvoja? I tako dodjemo do zen stanja po tom pitanju

Inace, kad smo vec tu, cijenim kada se u tekstovima cilja takva, pomirljiva nota, bez nekog uzbudjivanja oko nekih tamo koji nesto krivo rade ili whatever. Hegel, cini se, nije takav autor, barem ovo malo sto sam procitao, osjeti se povremeno lagani prijezir spram gluposti, recimo to tako, ali nije to previse napadno u njegovim tekstovima pa lako ignoriram. Mozda to pak proizlazi iz tog sto on gradi ono sto ispravno prolazeci kroz/kritizirajuci/dekonstruirajuci sve sto je neispravno. Nekako sam osobno vise sklon ili prijemcljiv argumentaciji koja svoju istinu ne argumentira (i) time da su neke druge argumentacije falsne, no valjda je to taj njegov pristup "kretanja (tj. prije bi rekao razvijanja/evoluiranja) kroz negacije" pa ajd

Zadnje uređivanje addx : 06.09.2017. at 13:42.
addx is offline  
Odgovori s citatom