Pogledaj jedan post
Old 08.07.2004., 12:36   #2
Re: Maltezeri

Quote:
Walkyra kaže:
Da li ih netko ima i da li mi može reći jesu li stvaaaaarno tako veseli i nezahtjevni kako se priča? Preslatki sigurno jesu...
I da li netko zna gdje ih je dobro kupiti (da me ne oderu-nisu mi bitni papiri, ne mislim ga/ju furati na izložbe i sl.)?
evo ja imam ženkicu staru dvije godine,
i mogu ti reći da je turbo turbo vesela, baš ovako , uvijek je takva, nikada ja tog psa nisam vidjela da je umorna, osim kada đonja , ali i onda ima rastegnutu facu kao da se smiješi, pa preslatko

zahtjevni?
e sad, mi smo našu mazu odgojili doslovno na rukama, pa je malo razmažena,
ono, ja ne mogu sama otići niti u wc, a da ona ne moli da je pustim unutra, pokorno čeka pred vratima i tako uvijek ako sam joj van vidokruga.
ali zato je bez frke ostavim u stanu kada bilogdje idem (a ona recimo tamo ne može sa mnom) i ona je po tom pitanju stvarno ok,
zavali se u fotelju ili na kauč i cijelo vrijeme spava.
čak i kao mala nije puno tulila, kao što to mali psići znaju raditi u startu.

velike su maze i stalno bi ti htjeli davati puse, lizati ruke ili se nositi kao bebice na rukama,
ma sve ti ovisi kako se postaviš prema njima, koliko im u početku pružiš toliko konstantno traže nazad, ali nisu dosadni,
ja bih jedno riječju rekla: jako, jako umiljati i vole biti u centru pažnje.

gdje sam je nabavila: u Dugoj Resi.
i ne bih preporučila te ljude zato što se bave švercom pasa iz Mađarske (davno sam na jednoj temi pisala o tome, probati ću ti naći pa stavim ovdje).
uglavnom moja psica je bila vrlo mala i pothranjena i to je razlog zašto smo je "odgojili na rukama".

pošto u RH još uvijek NE POSTOJI niti jedna registrirana uzgajivačnica preporučam da pogledaš preko oglasnika (npr. Plavi oglasnik).
kada ideš pogledati štene pazi na ove stvari:
- kakvi su ljudi koji žele prodati, dali to rade isključivo radi profita ili im je to ljubav - ma to ti se odmah skuži,
- pitaj obavezno da vidiš cijelo leglo s majkom, poželjno vidjeti i oca (ako ne u živo, ljudi znaju imati sliku - ajd i to je barem nešto),
- pas mora biti snježno bijele boje, ako je napudran talkom to ti sve govori da nije leglo održavano, tj. da su uvjeti nehigijenski pa na taj način prodavači žele prikriti pravu sliku,
- pas od dva mjeseca starosti mora biti veliko toliko da ti stane na dlan, sve što je veće od toga je preveliko i ne odgovara opisu pasmine Malteški psić,
to govorim iz razloga što je sada postao neki trend u svijetu i kod nas da križaju maltezere sa westijima pa ti psi izgledaju mnogo veći od maltezer, u odrasloj dobi njihova težina dostiže i do 5-6 kg. što je van pameti ako mislimo da je to maltezer,
po opisu tijela, takvi psi imaju veliku nezgrapnu glavu i ogromnu njušku, uopće svi su nekako veliki za razliku od "pravog" maltezera čije su sljedeće karakteristike:

- pas u odrasloj dobi NE SMIJE težiti iznad 3 kg., ženke moraju imati pola kg. manje,
- dlaka mora biti gusta snježno bijela i potpuno ravna,
- nokti i nos moraju biti potpuno crni,
- oči su crne - tamno čokoladne (zjenice im ne možeš lako raspoznati od šarenica)
- rep mora biti svinut u luku bogat dlakom,
- pas pri hodu izgleda kao da se kotrlja, vrlo lagan hod, poput kasa,
- glava mora biti vrlo mala s ogromnim očima - najbolja ti je usporedba s janjetom - slično tako, oči su ogromne i zauzimaju veliki dio čeonog prostora, od dlake oči se čine mal do normalne, ali kada smočiš dlaku i ona izgubi svoj volumen tada najbolje vidiš o čemu govorim, zaprepaščujuće je kolike oči imaju ti psići naspram male glave.

i na kraju: ne postoji vrsta maltezera; mali, srednji i veliki!!!!
to nisu pudlice i nisu klasificirani, oni kako sam gore navela MOGU težiti do 3 kg. sve poslije toga je van standarda pasmine uopće i van pameti,
- ovisi i o genima, pa tako neki psići mogu težiti samo 1,5 kg. i takvi psi s papirima postižu nevjerovatne cijene jer kod maltezera je TEŽNJA UZGAJIVAČA da pas bude manji, a ne veći!

i da, postoje dva standarda: američki i engleski,

razlika je u oblikovanju dlake i malo u izledu glave i leđa,
ja bih rekla da amerikanci izgledaju slatko, dok su englezi pravi aristokrati

ako te bilo, bilo što još zanima slobodno pitaj, meni je užitak pričati o maltezerima i isprika svima na dugačkom postu
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom