Pogledaj jedan post
Old 29.09.2006., 07:51   #56
Quote:
Mad Scientist kaže:
Jesu, nažalost. I to kako bi dokazali superiornost bijelaca.
Previdjeli su da su afroamerikanci generalno u lošijem socijalnom položaju nego bijelci, a nema testa inteligencije koji bio potpuno neovisan o znanju ili nekim drugim utjecajima koji s takozvanom inteligencijom nemaju veze.


Stvar je u tome da se inteligenciju (ili bolje rečeno rezultat u testu inteligencije) smatra dobrim prediktorom uspjeha na poslu. Što uopće ne mora biti tako. To je čisto stvar općeg mišljenja. A osim toga mislim da mnogi u nedostatku boljih prediktora posežu za testovima inteligencije.
U nekim poslovima visok IQ može biti i kontraindikacija za uspjeh na poslu.
Mislim da je za testiranje za radno mjesto sasvim svejedno kakav test koristiti pod uvjetom da ima visoku prognostičku valjanost. Nažalost nisam siguran u kojoj mjeri psiholozi u hrvatskim tvrtkama znaju te podatke. Osim toga, u idealnom slučaju trebalo bi zaposliti sve kandidate, neovisno o rezultatu na testu, te pratiti njihov uspjeh na poslu. Samo na taj bi se način moglo precizno utvrditi kolika je korelacija uspjeha u testu i uspjeha na poslu.
Tu je još i problem kriterija radne uspješnosti. Lako je u nekoj tvornici gdje manje više svi rade pod istim uvjetima i čiji se učinak može kvantificirati. U nekim poslovima, kvantifikacija je možda i moguća, ali na rezultat utječu mnogi drugi čimbenici (npr. mogu li se uspoređivati prometi dvije trgovine, ako je jedna u centru grada, a druga na periferiji ... teško).
A povrh svega ima poslova gdje i takva kvantifikacija vrlo teška, jer se radi o poslovima gdje je ocjena dobrog rada subjektivne prirode. U tim se slučajevima katkada djelatnici procjenjuju od strane suradnika/nadrešenih/podređenih. Tek tu na ocjenu može svašta utujecati.
Uh ... raspisao sam se ... u svakom slučaju mislim da testove inteligencije pri zapošljavanju treba uzimati s rezervom i nikako kao jedino sredstvo selekcije. osobito ako ne znamo ima li taj test veze s uspjehom u poslu.

U nekom od prijašnjih postova napisao si nešto tipa- baš me zanima kakav ću biti psiholog.

Sada mi se čini, ako smijem reći, a mislim da je dovoljno praxe iza mene, - odličan.
(od analize, sugestivnosti, preciznosti, jasnoće u onome što želiš reći, načina rasporeda i kronologije texta... )- premda to nije moj fah
Neli is offline  
Odgovori s citatom