Pogledaj jedan post
Old 16.03.2017., 10:34   #1
Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju ?

Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju :

Na svome otoku sam naslijedio oko 10 hektara zemlje. Najviše krških pašnjaka. A ima i koji hektra obradive zemlje gdje bi se moglo posaditi 100 - 200 maslina.
Od de zemlje ima i svije velike parcele od preko 3 hektara uz more. Po postojećim zakonima tu se mogu napraviti OPG ville.
Te ću staviti na prodaju pa da vidimo ima li zainteresiranih. Neću pretjerati s cijenom: oko 3-4 eura po m2.
Na hektaru zemlje bih posadio masline. Navodno da bih trebao otvoriti OPG.
Ali ne na sebe, nego na ćlana obitelji , jer ću za koju godinu u prijevremenu mirovinu pa ne smijem imati OPG na sebi jer moram obustaviti onda mirovinu.

Također ne bi bilo loše imati i dvadesetak koza. Vidim da su mnogi dobivali lijepe novce za pašnjake, a pašnjaci su šikara i govedu ni traga.
Sada kaže zakon, minimalno 2 koze (ovce) po hektaru.
Kod mene bi bio problem što su parcele raspršene, pa ne znam kako zadovoljiti zakonsku formu: ogradio bih dvije velike parcele i na njima po 10 grla. A druga zemlja ne bi bila ograđena. Da li bi se mogao pravdati da vršim ispašu van ograđenog tako da izvodim koze na ispašu ??
Mogao bih tražiti i državne poticaje za kozarstvo nakon godinu dana, jer ne daju početnicima. U pitanju je potpora od 15 000 eura nepovratnih sredstava.
Također imam i jedan hektar zamlje na većem nenastanjemom otoku. Tamo isto mogu imati nekoliko grla koje će kao fol biti moje, a u stvarnosti će pasti cijeli otok. Jer otok nema ograda i cijeli je u visokoj makiji. Ja sam dužan održavati svoje krške pašnjake !
Ali na koji način i koliko? Jer se ionako radi o niskom raslinju.

Inače, na dvije velike parcele uz more bih mogao staviti drvene barake za robinzonski turizam.

Da li tko ima kakve bolje ideje ??
krena is offline  
Odgovori s citatom