Tema: Srbi u NDH
Pogledaj jedan post
Old 27.08.2017., 17:38   #262
Speleolozi dulje vrijeme istražuju podzemlje Hrvatske, pa i jame po Velebitu. Karlovački speleolozi su ponovno "otkrili" Jazovku. Spominješ Božičevića koji je mnogo toga osobno istražio. Speleolozi se zavlače u najmanje škrapice po vrletima Hajdučkih i Rožanskih kukova, a vjerojatno su i obišli i ove lako dostupne jame po srednjem Velebitu. Sigurno ima i grobnica s bačenim ljudima, koliko i gdje ne znam, ali da je nađena neka jama sa velikom senzacionalnom količinom s tisućama kostiju već bi bilo na naslovnim stranicama novina. Nije za očekivati više neka velika iznenađenja.
Nekako mi je u glavi fotografija iz Jazovke (koja je netragom nestale s neta) i one gomile kostiju. Tamo su iskopali tisuću i nešto ostataka. Istu ili sličnu sliku sam očekivao i za Šaranovu jamu. Ali toga jednostavno nema. Filmić na jubito koji je snimila ekipa koja je bila i u Jazovki jasno pokazuje da takvih prizora u Šaranovoj jami nema. Novijim, temeljitijim iskopavanjem se došlo do brojke najmanje pet, (kod Dabine jame se govori striktno o određenoj brojki, a ne o najmanje. Zašto?). No, nema veze. Dakle, 5, a ne 10000. Stvar je u REDU VELIČINE. Nema nikakvih dvojbi da je bilo ubijanja zatočenika logora Gospić, vjerojatno su neki završili i u Šaranovoj jami. Ali deseci tisuća? Kosti nisu isparile. Grobnice su još uvijek tamo.
O broju žrtava možemo nagađati, ali ono što sam pročitao otvara niz mogućih interpretacija. Ali nisam našao niti jedno konkretno svjedočenje, sve je iz neke druge, treće ruke., posredno, a bez forenzičnih dokaza na terenu. Treba pročitati Geigera. Svakako.
Nedavno sam nakon diskusija ovdje naletio na jedno "svježe" svjedočenje za Jastrebarsko. Čovjek koji je kao dijete bio tamo ne govori lijepo o tome što se dešavalo. Nije nabrojao ništa konkretno, "mučili" su ih sa učenjem i aktivnostima, osoblje je dobrano popljuvao i sve koji su bili tamo. Jedino previđa nekoliko očitih stvari, a to je da su se neke časne brinule da je zdrav, doktori ga liječili, pružile su mu hranu svaki dan, dale krov nad glavom i pokušale ga podučiti. No, sve je uprskao kada je dodao kako su ih ubijali i bacali u Jazovku. Naravno, sjetio se to tek nakon što je otkrivena Jazovka i te silne kosti tamo. Četrdeset godina je imao amneziju.... Ukratko, vjerodostojnost tih svjedočenja su vrlo upitna i ne bi ja njima previše vjerovao na riječ. Minhauzen je mala beba.
Samo hard evidence.
Rov u Teznom je otvoren i zatvoren. Kosti su tamo.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom