Pogledaj jedan post
Old 13.05.2016., 11:45   #404
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Dijete od 5,5 godina sigurno nema koncentraciju sjediti kao vojnik satima, jedva se organizira boravke i za ove od 6 i 7, navedi roditelja koji ce dati dijete s 5,5 i sa 7,5 ga pustiti samog doma satima jer nema boravka. Pa mene sad olajavaju jer mi klinac bude dva sata doma sam i ide sam iz skole, a uskoro ce 8!
Ni dijete od 7. godina nema koncentraciju sjediti satima kao vojnik.
Meni je rečeno da prosječno dijete te dobi ima koncentraciju od 15 min na istu stvar, te da se nastavni satovi organiziraju na način da se sat dijeli na cjeline.
Pretpostavljam da je za djecu od 5 godina nastavni sat još više segmentiran, te da ima i više izlazaka vani.

Međutim, ne vidim nikakvog razloga da dijete od 5 godina ne počne raditi nešto drugo od crtanja, trčanja i igranja plastelinom.
Sva djeca koju sam do sad upoznala te dobi, bez obzira na inteligenciju, počinju imati tu vrst "školskog" interesa.
To je pretpostavljam ranije nego što je s nama (generalno) bio slučaj, budući odrastaju u drugačijem svijetu.


Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Daisy
znači 5 godišnjaci u UK imaju nastavu koja počinje u 8 ujutro, traje do cca 10:45 ili 11:30h i onda idu doma i tamo sami čekaju roditelje dok ne završe s poslom?
ili je sasvim drugačije ali ovdje se spominje samo dob u kojoj kreću u školu?
Nisam pitala koliko im traje nastava, niti znam jesu li u školi čitav dan ili do 11.30 pa su onda u "produženome" ili ih kupe dadilje.
Evo pitam kad bude prilika pa javim

Znam da sa 5.g. kreću u ono što zovu školom (za razliku od vrtića) i gdje se uči školsko gradivo koje se ocjenjuje.

Mala od prijatelja je krenula tek od drugog polugodišta, dozvolili su joj upis, jedino su odredili drugačiji način ocjenjivanja, tj vrednuju "svladavanje gradiva u odnosu na ostale" pa je ona sad na 80% (što je odličan uspjeh).

Naravno da školski sustav nije identičan našem, kao što ne postoje dva školsla sustava koja su međusobno identična.

Međutim, sumnjam da je njihova škola jednaka njihovom vrtiću, jer onda ne znam zašto bi dijete sa 5.g. prelazilo iz vrtićke zgrade u školsku.


Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
KS obzirom da me je više ljudi (koji uopće ne poznaju moje dijete) pitalo zašto nismo tražili odgodu dojma sam da je to danas trend. Ako želi, svatko ima pravo slijediti trendove, ali nije u redu govoriti da se to ne tiče nikoga drugoga kad ipak nije tako.
Trend je.
Moguće ovisi i o gradu / vrtiću / stručnom timu.
Ja sam u Rijeci, i u vrtiću u koji idem je to apsolutno trend, kojeg podržavaju svi (tete, psiholog, školska liječnica).

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
tamo ne sjede za stolom mirno i sute i uce pisati i racunati s 4-5 godina. rade stvari koje kod nas rade u predskoli, o tome se radi.
Prijateljica mi živi u Italiji, njezin mali je sa 5.5 krenuo u školu, ona tvrdi da je program vrlo zahtjeva.
On je sad 4. razred, zadovoljna je kvalitetom školovanja i razinom znanja, smatra talijanski školski sustav zahtjevnijim od našega.


U čitavoj priči, ja podržavam pravo na individualnu odluku svakog podjedinačno.
Meni je svejedno kad tko ide u školu.

Smeta me jedino ta priča o zločestom školskom sustavu koji jede malu djecu, jer od ove djece koju pratim, a idu u školu, zaista mi ništa ne djeluje toliko stravično zahtjevno.

Osim toga, kad se već spomenuo problem koncentracije, frendovi učitelji mi kažu da je to problem koji je zastupljen i u višim osnovne, gdje djeca nisu u stanju pratiti povijest ili hrvatski, dakle dulji tekst nisu u stanju čitati.

Tako da jedino onda možda da djecu u škole šaljemo sa 20 godina, ili nikad?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom