Pogledaj jedan post
Old 09.01.2017., 13:53   #36
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Cuj: "to ti nitko nije rekao" . Pricali smo o porezu na dobit, a uostalom i brkas fizicku i pravnu osobu i brkas porez na dobit i porez na dohodak od kapitala. To su dva odvojena poreza, jednom se placa samo jedan, nekad obadva. Ali i taj je porez u RH prilicno nizak: 12% (+ prirez). Ja u Austriji placam 27,5%, siguran sam da je i u tom porezu Hrvatska medju jeftinijim drzavama.

Vazno je da ne brkas ta dva poreza jer ovdje govorimo o poduzetnistvu, porez na dobit se placa na ostvarenu dobit, bez obzira isplacivala se dividenda ili ne. A ako cemo po tvojem zbrajati sve poreze zajedno, onda mozemo odmah i PDV uzeti jer na ono sto si isplatis kao dobit ti u cesto moras platiti i PDV nakon sto taj iznos potrosis. Samo sto se kod nas u struci ti porezi ipak ne zbrajaju bas tako .
Nizak? Za Zagreb ti je prirez 18%. 12 + 18 je 30.

Kako misliš? Hrvatska ti ima porezno opterećenje u rangu Austrije. Nije ništa jeftinija, ako na to ciljaš. Zato postoje države poput Irske, UK, one manje oporezuju kapital.

Tebi stvarno nije jasno, da ti lovu, ako misliš koristiti privatno, recimo, kupiti kući, moraš platiti opet?

Za ostalo, neka se javi neki knjigovođa da nam to pojasni, ako nisam u pravu.

Quote:
Smanjuje se na 12%, odnosno na 18% za vece firme.
Ne znam kako si dosao na ovih 36%, nesto si pobrkao. Moja je firma placala 20%, sad ce 12% ili 18%. Poduzetnik reinvestira, ako za egzistenciju nije dovoljna obavezna "placa" onda se nesto izvuce i iz dobiti. Meni su troskovi zivota relativno niski pa mi je ovo za isplatu dobiti, prireze i PDV manje bitno, nekome je vjerojatno bitnije.
Ja sam ti pojasnio kako se dođe do 36%, ako nisi razumio, tvoj problem. Mislim da se bolje od onoga gore ni ne može objasniti.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom