Pogledaj jedan post
Old 25.03.2015., 14:41   #65
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Da, malo spetljano zvuči da se "iluzija sebstva javlja iluzornom sebstvu".
S time da ti nisi tako napisao. Tvoja formulacija je bila: "iluzija se javlja iluzornom sebstvu", pa sam ja pitao jesi li mislio na "iluziju sebstva", da je ona ta koja se javlja "iluzornom sebstvu" (da ne bi ispalo da umećem nešto što nisi rekao, zato sam pitao)? A čini se da si mislio na "iluziju samosvijesti". Mada su samosvijest i sebstvo teško odvojivi pojmovi. Nisu sinonimi, ali čini mi se da sebstvo definitivno ovisi o samosvijesti.

Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
I je, ne baratam ja tom terminologijom baš najbolje, možda pod pojmom iluzije koješta spada, a ne ovo što si ti dobro skužio da mislim - da se ne radi o supstancijalnoj stvari, nego o misli o toj stvari, a koja je misao neodgovarajuća, jer predmet misli nije tamo negdje, kao objekt, supstancijalan, nego je postojeći samo kao sadržaj misli, kao njen proizvod, kao iluzija.
Pa definitivno se ne radi o supstancijalnoj stvari.
Što još ne znači da naprosto - ne postoji. Mislim da to nisi ni rekao. Ako jesi, ispravi me. Ali čini mi se da je to potrebno naglasiti da nije isto da nešto ne postoji i da nešto postoji kao "iluzija" (iako je to u ovom slučaju vrlo nejasan pojam i naravno da se onda mora ići čitati i gledati detaljnije što se misli pod time, itd.).

Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ali rađe ne bih otvarao temu, jer nisam baš za neko veliko tipkanje oko toga, a nemam baš ni vremena. Možda drugi put. Imali smo već na PZu takvu tematiku, stvarno oduzima jako puno vremena.
Da.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline