Pogledaj jedan post
Old 11.11.2017., 12:50   #110
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Moral je u najširem je smislu oblik društvene svijesti, skup nepisanih pravila,narodnih običaja, navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice.
Ne nego je u najširem smislu apsolutan i objektivan.
Quote:
Varira od zajednice do zajednice, dakle relativan je.
A mišljenje o obliku Zemlje varira od zajednice do zajednice, od pojedinca do pojedinca, od vremena do vremena. Znači li to da je oblik Zemlje relativan?

Quote:
To i ja smatram nemoralnim, ali i dalje nisam kompetentan da svoje mišljenje smatram apsolutno ispravnim.
Znači smatraš da nasilno silovanje djece zapravo nije nemoralno, nego to ovisi o osobnom ukusu? Tvoj je ukus takav da ti se to ne sviđa i misliš da ljudi to ne bi trebali radit, a ukus nekog drugog je da je to super i da bi država trebala otvorit farme djece za silovanje i financirati ih kroz poreze. Nitko od vas dvoje nije u pravu. To je tvoje mišljenje?

Quote:
Uzmimo u obzir da moral varira od zajednice do zajednice, te da netko ima svoja viđenja istog, te da svi vjerujemo da je naše gledište ispravno. No i dalje nakon svih tih činjenica vjerujemo u apsolutno ispravno. Pitamo se što je apsolutni moral?
Ono što je zapravo ispravno neovisno o našim osobnim interpretacijama, a sa čime se moramo uskladiti. Također valja napomenuti da razlike između različitih kultura nisu baš toliko drastične, postoji neki common pool. Zapravo su moralne razlike veće između raznih frakcija koje danas postoje na zapadu nego između svih tradicionalnih kultura.

Quote:
Sve je relativno. I ovo što sad pišem je relativno.

Ali, rasprava o tome je dublja tematika...
Iz čega slijedi da nije sve relativno. Iako, moje je pitanje imalo svrhu da ti ukaže na činjenicu da sve spoznajemo kroz subjektivnost, ali istovremeno ne odbacujemo ideju da van nas postoji objektivni svijet. Ono što ja tvrdim je da ista stvar vrijedi i za moral.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom