Tema: Černobil
Pogledaj jedan post
Old 03.03.2017., 09:46   #218
Prvo isprika tebi/ Vama trekker mislio sam da je Klepsidra zato je žensko, a ruska tehnologija je pouzdana samo su nemarni ... a i da nju ne uvrijedim obzirom da sam tehničke struke z n a m da su rusi odlični

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti, ali sam slučajno te struke i znam dovoljno da bih razumio što su radili. Nije baš tako kako ti pišeš.
Reaktor je išao s mreže da bi eksperiment uopće mogli izvesti. A sve to je bilo iza ponoći jer im distributor nije dao ranije.
dapače drago mi je učiti od onih koji znaju. Ja sam i tehničke struke te moram za svoj posao poznavati masu protokola i sa onim suvišnim zašto i kako nešto uopće može raditi.., Nitko ne radi eksperiment samo tako nego se radio u sklopu godišnjeg održavanja (negdje još imam papirologiju). Reaktor se gasi danima. To je veliki trošak, a eksperiment je bio vezan isključivo da se iskoristi toplina dok se hladi i gasi i dalje je bio priključen na distribuciju.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Još bi bilo najbolje da su reaktor potpuno ugasili, ali bi im onda trebalo par dana da ga opet mogu pokrenuti (tzv. "trovanje jezgre"). Zato su ga držali na nekoj minimalnoj toplinskoj snazi, a pri tome je reaktor tog tipa jako nestabilan i teško ga je kontrolirati.
Postoje sigurnosi uređaji koji ispod određene snage automatski gurnu kontrolne šipke u reaktor da se prekine lančana reakcija. Oni se nisu igrali samo sa kontrolnim nego i sa mjernim šipkama koliko se sjećam jer je ekperiment počela jedna ekipa a kada je došla druga oko ponoći nisu pročitali što se radi nego mahinalno isključili reaktor prema potpunom gašenju.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Eksperiment, naravno, nisu prekidali, nego su ga i započeli, još dok su se natezali oko kontroliranja reaktora na maloj snazi.
U jednom trenutku im je snaga reaktora pala vrlo nisko, pa je operater izvukao skoro sve šipke iz reaktora. To je u normalnim uvjetima zabranjeno.
Snaga reaktoraa je na to naglo porasla na nekoliko puta iznad nominalne, i katastrofa je bila neizbježna.
Snaga nije porasla nekoliko puta nego nekoliko stotina tisuća puta, mislim da je bio podatak kako je u tom trenutku mogao napajati energijom cijelu Njemačku ili ono iznos godišnje potrošnje, nešto nepojmnjivo. Nisu mogli izvući sve jer je nemoguće nego su kombinacijama "prevarili" zaštitnu logiku krivim informacijma sa time da su na samim pločama sa elektronikom uključivali releje i sklopnike.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Operator je u panici pritisnuo gumb za gašenje reaktora, naglo spuštanje šipki kroz grafitom moderiranu jezgru još je povećalo snagu u donjem dijelu jezgre nakon čega je konačno došlo do eksplozije.
brzina spuštanja je pola metra u sekundi već je bilo prekasno jer su se kanali deformirali ...


[QUOTE=trekker;62793211]
Ni ovo nije točno, preostala tri reaktora su imali niz problema i manjih incidenata, koji su zbog zanimanja javnosti ovaj put imali dodatni publicitet. U reaktoru br. 2 je 1991 izbio požar, pa je obustavio proizvodnju. Rekator broj 1 je, kasnije se saznalo, doživio topljenje jezgre još prije incidenta na reaktoru br.4. Prestao je s radom 1996. <zadnji reaktor broj 3 je ugašen 2000.
Ne treba zaboraviti da je osoblje elektrane sve te godine moralo raditi u kontaminiranoj zoni. Već iz samo tog razloga elektrana nije trebala nastaviti s radom.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Btw. muško sam
još jedna isprika u prologu sam pojasnio

Sve ovo gore su navedene dječje bolesti. Uglavnom do tada nije bilo uzbuna zbog radijacije tako da su to bili ograničeni akcidenti. Tehnologija je sigurna ali se uvijek nađu pametni da svojim iskustvom, duhom i predanošću izbace iz stroja i najbolji uređaj.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom