Pogledaj jedan post
Old 10.10.2017., 00:35   #7837
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Havarije se uvijek mogu dogoditi. Stvar je u tome sto - ako je nekretnina likvidna, a ti je ne mozes placati, prakticki uvijek mozes za nju dobiti koliko si dao minus par posto.

Dakle - ako stvarno nemozes na noge s jednom placom - prodas nekrenitnu za 145k. Popusio si 4% poreza na promet nekrenitna sto si morao platiti i 1% troska obrade kredita. Dakle - dobijes ~137kE, 135 vratis banci i imas 2000E za unajmiti neki dvosobni stancic pola godine dok ne stanes na noge.

Zena i ja smo poceli maltene tako kako sam opisao, kupili smo stan u maksimiru za vrijeme najgore krize. Sad, 5 godina kasnije - kvadrat u kvartu je ~30% skuplji, kredit nam je ~10% jeftiniji (pale kamate) a oboje imamo skoro duplu placu.

U ono vrijeme se to cinilo kao da smo skocili u crnu rupu bez uzeta, ali eto - proracunat rizik se isplatio.

I.
Pa za vrijeme najgore krize je najpametnije kupiti stan-onaj tko može. Posebice ako radiš u državnoj i javnoj službi i posao ti je siguran da sigurniji ne može biti.

Al realan slučaj gdje nije cijela obitelj uhljebljena kod istog gazde nam govori da se lako dogodi situacija gdje jednom od supružnika ili visi posao ili su se plaće u firmi doslovce smanjile. Firme tokom krize nekad kolektivno svima počnu na kraći rok davati minimalac, a taj kraći rok je dovoljan da te pristojno zajebe.

A bez posla ili para ne ostaješ kad je sve super, nego baš onda kad je kriza. A kad je kriza tebi i većini drugima je kriza i jako malo ljudi tad razmišlja o bilo kakvim nekretninama.

25 godina je jebeno dugo razdoblje, posebice sad dok se najavljuju svakakve brojke koliko radnih mjesta neće postojati za 10-20 godina . I što onda ak tvoje radno mjesto doslovce nestane ? Okej Hrvatska je prilično zaostala i pitanje koliko će svjetski trendovi na nas uopće utjecat kad posla ovako i onako nema puno, ali jednog dana bude i kod nas.

Skeptičan sam oko svega toga. Naravno da je lijepo i bitno da u mirovinu ne uđeš kao podstanar (jer si tad osuđen na pučku kuhinju), ali onda radije štedi da kupiš nekakvu finu kućicu u Slavoniji koje će se doslovce dijelit zabadava za 25 godina.
Inžinjer ekonom is offline