Pogledaj jedan post
Old 10.01.2018., 11:40   #7985
Na žalost muslimanska naučna misao je odavno izgubila svoj kontinuitet pa mi možemo samo ugrubo razmišljati o TE.
pojam evolucije unutar islamskog diskursa, onako kako ga ja razumijevam, temelji se na usavršavanju i upotpunjavanju onoga što već imamo.
imamo primjer evolucije islama od Adema a.s. do Muhammeda a.s. koji biološki rečeno jeste ista vrsta. tj. tu nema tendencije da homo erectus postane homo sapiens

također, kada proučavamo historiju vremena onako kako ga vidi islam onda vidimo da su ljudi bili viši da su živjeli duže itd. što je uopćeno gledano svojevrsni nazadak.
nazadak je i smanjivanje količine znanja.
ovjde se ne misli da znanje o tehnologiji nego na znanje o duhovnom biću čovjeka koje se umanjuje, pa je rečeno da se ono podiže sa zemlje a zadnje što će biti podignuto je "la ilahe illalllah"...

elem, po meni, koncept TE, onako kako ga ja shvatam, trebao bi biti potpuno irelevantan.

što se tiče formulacije "poslanik islama" i meni to lično malo para uši.
na arapskom to zvuči kako "resuli islam" ili bi možda trebalo biti
resul je isključivo neko ko je poslan od nekoga
Muhammed a.s. je poslan sa islamom od Boga
ako je glasnik/nebijj on može nositi poslanicu/risalu-isti korijen kao resul/ ali ga ta risala ne čini resulom niti je resul onja ko ga šalje.
glasnik također može biti i resul onoga ko ga šalje.

eto...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom