Tema: Um i mozak
Pogledaj jedan post
Old 14.01.2018., 10:30   #1068
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Pa to je esencijalno za tvoj život. Što bi uopće značio život da ništa ne doživljavaš i ništa ne osjećaš? Bio bi zombi.

.
Doživljavanje i osjećanje nije isto, to su dvije potpuno različite funkcije.

Osjećanje je neophodno za očuvanje organizma osjećaji su prvenstveno komunikacija između ja i organizma, ja i vanjskog svijeta i ja i ogranizma i vanjskog svijeta.

Dakle, osjećajima ja stiče znanja o vanjskom svijetu i kako treba reagirati da bi preživjelo, isto tako osjećajima ja stiče znanja o vlastitom organizmu i kako treba reagirati da bi ostalo živo (gladan sam, moram jesti, ovdje mi je vruće moram se maknuti ....... ).

Doživljaji su nešto potpuno drugo, doživljaji su ono što ja misli i osjeća o onome što se događa s njim i oko njega.

Dozvolimo za trenutak da se moje ja trenutno smješteno u jedno tijelo preseli u dva različita tijela. Neka jedno bude muško i neka se nalazi u Australiji a drugo žensko i neka se nalazi u Engleskoj.

Moja dva ja nalaziti će se na dva različita mjesta u različitim uvjetima pa će jedno osjećati vrućinu, drugo hladnoću, jedno će bježati sa sunca, drugo će bježati u toplu i suhu prostoriju jer vani pada susnježica i hladno je ........ nakon više mjeseci takvog života jedno ja će imati jedna iskustva, drugo ja će imati druga iskustva ........ na isti način kao moje ja u ovom tijelu ako, umejsto da ostane u Hrvatskoj ode živjeti u Australiju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom