Tema: Um i mozak
Pogledaj jedan post
Old 14.01.2018., 10:42   #1071
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nebitno za kontekst jer su vezani uz 'ja' i čine distinkciju u odnosu na 'on', a o čemu se raspravlja... doživljaj je širi pojam jer osim osjećaja uključuje i osjete i intrpretacije...
Pa napisala sam da doživljaj uključuje osjećaje i intepretacije. Ja sam napisala

*doživljaji su ono što ja misli i osjeća o onome što se događa s njim i oko njega*

Dakle, u mojoj definiciji imaš točno definirano što je ja (ono što misli i osjeća), odnosno naglašeno je da je ja subjekt koji misli i osjeća a misli i osjeća o onome što se događa s njim i oko njega.

Naravno da je bitno što je ja, jer jedino tako možemo znati što se može raditi sa tim ja.

Recimo, ako ja preseliš u kompjuter. Kopjuter nema mogućnost svih osjeta kao i ljudsko tijelo, nema mogućnost osjećaja i nema mogućnost stvaranja emocija.

Što će onda biti sa ja? Hoće li ono što bude živjelo u kopjuteru uopće biti ikakvo ja (jer nema osjećaja, nema osjeta, nema emocija) ili neće. Imati će memoriju, sjećanje na sve što mu se događa prije seljenja i nakon seljenja.

Jesi li ti ja kada ne osjećaš ništa odnosno osjećaš vrlo malo? Jesi li ti tada manje ja, a više ja si kada si vrlo emocionalno angažiran - recimo jako si bijesan?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom