Pogledaj jedan post
Old 08.06.2014., 10:56   #80
Zašto toliko komplicirati? Gdje se uopće nalazi to zemljište? Zašto bi parcelacija toliko trajala? Je li vlasništvo uredno?

1. Nema veze s novim Zakonom. Za takva pitanja treba konzultirati prostorni plan lokalne samouprave na čijem se području nalazi predmetno zemljište.

2. Uh... Ovako, idejni projekt je sad samo kad se ide na lokacijsku dozvolu. Ako je riješeno vlasništvo onda zaboravi tu opciju. Neizgrađeno građevinsko zemljište se može parcelirati ako je u skladu s prostornim planom, a može se napraviti i glavni projekt za garažu, nadstrešnicu i slično, ali to nije potrebno.

Zaista ne znam zašto si toliko zakomplicirala. Mislim da u nečem mora "ležati zec", ali ja ga ne vidim u tekstu.

Ovako ćeš:
Napraviš predugovor na A i 600m2 B i s tim dobiš pravni interes. Možeš i kupiti, ali koliko sam upoznat dovoljan je predugovor. Na toj površini od cca. 1000m2 projektiraš kuću, garažu, ostavu i sve što ti treba, dio se odvoji za put ako je potrebno i s tim (glavnim i geodetskim projektom) ti ishodiš građevinsku dozvolu.

Unutar geodetskog projekta će se desiti ovo (nakon što dobiješ građevinsku dozvolu):
u 1. fazi parcela A ostaje kakva je, a parcela B se dijeli na C od 600m2 i D od _ostatak_ m2
nakon toga ti kupiš kupoprodajnim ugovorom, a na temelju predugovora, parcele A i C i uknjižiš se kao vlasnik
u 2. fazi ti doneseš z.k. izvadke koji dokazuju tvoje vlasništvo i te parcele A i C se spoje u jednu - E - koja je tvoja građevinska parcela, vlasništvo 1/1, a susjedu ostane onaj ostatak.

Nakon toga reguliraš plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa, te s kopijom kat. plana na kojoj se vidi da je formirana tvoja parcela E možeš prijaviti gradnju...

...nakon završetka gradnje i ishođenja uporabne dozvole, na tvojoj parceli E se u katastar i z.k. evidentiraju tvoja kuća, garaža, ostava...

---

E sad, što se "vremenskog" segmenta tiče nema neke prakse koliko sve to traje jer je Zakon stupio na snagu 1.1.2014. i u međuvremenu je bilo problema oko geodetskog projekta, a i arhitekti su pravilnik o glavnom projektu dobili tek neki dan... Što "šteka" na području gdje misliš graditi? Gruntovna?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom