Pogledaj jedan post
Old 27.08.2017., 14:38   #25
Ako je toliko bolje imati plodnu zemlju nego apartmane, zasto vas 2 (rocker i more) ne prodate onda i odete u poljoprivredu "uzimati pare na poticajima"?

Potpuno mi je suludo da pokusavate progurati pricu da je teze staviti na airbnb apartman, malo ga pocistiti jednom u 10 dana, dati kljuceve turistima i samo ubirati pare, ili to mozete sve zaobici davajuci 5-10% prihoda nekoj agenciji koja ce to sve obaviti za vas, a vi cete doslovno samo primati pare bez da ste prstom makli.

I to usporedivati sa poljoprivredom gdje se mora raditi 6-9 mjeseci godisnje po recimo 100+ sati mjesecno, ako se ne zeli da sve propadne. Znaci ovi sa apartmanima u startu vec imaju 100 sati mjesecno viska koji mogu iskoristiti za drugi posao, ili kao sto je cesce slucaj, ne radenje nicega. Necu tu ni spominjati da poljoprivrednici ovise o faktorima na koje ne mogu utjecati poput vremena, kao recimo ove godine kada je ogromna susa i sve je izgorjelo, dok ce na moru makar padala kisa 70% vremena kao prije 3 godine, oni svejedno imati stalan prihod.

Dalje, svu tu zemlju treba obraditi vrlo cesto i sa nekim strojevima, sto znaci da se taj stroj treba unajmiti i platiti nekome da odradi, ili posjedovati svoj. I na kraju, sam proizvod treba prodati nekome, a najcesce se prodaje na granici za samo pokrivanje troskova, ili se prodaje i ispod pokrivanja troskova, i tu ih onda spasavaju ti poticaji, a ne da zive ko bogatasi od njih, sto pokusavate vas 2 progurati pricu.

Kako se uopce moze usporediti prica u turizmu kada je recimo Ultra i lesinari u Splitu dignu cijene za 200% i sve napune, a nisu imali 1 lipu ulaganja u odnosu na prijasnju cijenu? Kada se to moze dogoditi u poljoprivredi? Kada je potraznja veca nego ponuda (recimo u slucaju ove suse kada su urodi 50% manji)? Ne, nego ako je premala ponuda uvesti ce se hrana iz drugih zemalja a cijena ce domacim poljoprivrednicima ostati jednaka.

Naravno da postoji posten postotak ljudi koji su propali jer su kupovali nepotrebno svoje traktore i kombajne te koji su propali zbog same krize, ali je mene strasno zasmetalo kada se probalo reci da je iznajmljivanje apartmana tezi posao, i manje profitabilan nego poljoprivreda.
Cratos is offline  
Odgovori s citatom