Pogledaj jedan post
Old 06.09.2017., 21:37   #69
Quote:
Zajko kaže: Pogledaj post
"Neka je hvaljen Bog čijem jedinstvu ništa nije prethodilo, izuzev da je to što je prethodilo bilo On, i nakon čije jedinstvenosti ne postoji poslije, izuzev da je to poslije On. On jeste, a za Njega ne postoji ni kasnije ni prije, ni iznad ni ispod, ni daleko ni blizu, ni sjedinjavanje ni dijeljenje, ni kako, ni gdje, ni kada, ni vrijeme, ni trenutak, ni starost, ni postojanje, ni mjesto. On jeste, isto kao što je i bio. On je jedan bez jedinstva i jedini bez jedinstvenosti. Nije On sastavljen od imena i imenovanog, jer Njegovo je ime On sam i Njegovo je imenovano On sam. Dakle, osim Njega ne postoji ni ime ni imenovano. Jer On je i ime i imenovano. On je prvi bez prvenstvenosti i posljednji bez posljednosti. On je vanjsko bez vanjskosti i unutarnje bez unutarnjosti. Time želim reći da je On samo postojanje prvoga i samo postojanje posljednjeg, i samo postojanje vanjskog i samo postojanje unutarnjeg. Tako ne postoji ni prvo ni posljednje, ni vanjsko ni unutarnje osim Njega, a da te stvari ne postanu On niti On one.

Zato, shvati, tako da ne padneš u zabludu: On nije u stvarima, niti su stvari u Njemu, niti su ulazeće niti izlazeće. Nužno je da Njega na takav način upoznaš, ne kroz znanje, ni kroz intelekt, ni kroz razmišljanje, ni kroz predstavu, ni kroz čula, ni kroz vanjsko oko, ni kroz unutrašnje oko, ni kroz opažanje. Njega ništa ne vidi osim On sam; ništa Njega ne opaža osim On sam. Jedino kroz samog Sebe On vidi samog Sebe i jedino kroz samog Sebe On poznaje samog Sebe. Nitko Njega ne vidi osim Njega i nitko osim Njega, Njega ne opaža. Njegov veo je samo djelić Njegovog jedinstva; ništa velom ne prekriva osim On sam. Njegov veo je (samo) skrivanje Njegovog postojanja u Njegovom jedinstvu bez ikakvih svojstava. Nitko Njega ne vidi osim On sam - nijedan poslanik i prorok, nijedan savršeni svetac, nijedan u Njegovu blizinu prispjeli anđeo, Njega ne poznaje. Njegov prorok je On sam i Njegovo poslanje je On sam i Njegova riječ je On sam. On sam je poslao samog Sebe, kroz samog Sebe, iz samog Sebe, samom Sebi. Nije postojao nikakav posrednik niti bilo koji uzrok osim Njega samog. Ne postoji razlika između pošiljaoca i poslanog, ni između poslanog i primaoca.
I zato je Prorok (mir neka je s njim?) rekao: "Tko samog sebe poznaje, poznaje i svog Gospoda." I rekao je (mir neka je s njim!): "Ja svog Gospoda poznajem kroz svog Gospoda." Prorok (mir neka je s njim!) ukazuje na to da ti nisi ti: ti si On bez ti; također nije tako da On ulazi u tebe ili ti u Njega, niti je tako da On iz tebe proistječe ili ti iz Njega. A time nije rečeno da si ti ili tvoja svojstva nešto što postoji, već je time rečeno da ti nisi nikada bio, niti ćeš ikada biti, ni kroz sebe samog, niti kroz Njega, ni u Njemu, ni s Njim. Niti prestaješ postojati, niti ostaješ u postojanju. Ti si On, bez ijednog od ovih ograničenja. Ako, dakle, svoje postojanje na ovakav način poznaješ, onda poznaješ Boga; a ako ne, onda ni Boga ne poznaješ.

A većina "onih koji Boga poznaju" prave od poništenja i prestajanja tog poništenja uvjet za dosezanje poznavanja Boga, a to je zabluda i jasna greška. Jer uvjet poznavanja Boga nije poništenje postojanja samo po sebi, niti je to prestajanje tog poništenja. Stvari, naime, nemaju postojanje samo po sebi, a ono što nema postojanje, ne može ni prestati da postoji. Jer, poništenje, znači, pretpostavlja da samo postojanje postoji, a to je mnogoboštvo. Ako, dakle, sebe bez postojanja ili poništenja poznaješ, onda poznaješ Boga; a ako ne, onda ne poznaješ Boga. "
Ibn Arabi

Kontempliraj ovo.
Hvala, ali ništa to meni nije nepoznato, posebno ne iz sufijske gnoze, i sam govorim o mnogo čemu tome kroz drugačiji diskurs, mogu i ja tebi copy-paste koliko god volimo, a ista mesta isto odstojanje, jer sve je to lepo za inspiraciju - no i dalje stoji moj zaključak da ovde na forumu nema onih koji su trajno nastanjeni u Stvarnom, ma koliko oni u to bili ubeđeni. Izvorna duhovnost je retka, zato ovaj forum je lep, kao jedna divna dečja igra, neretko intelektualna naklapanja, plač, divne misli itd.. zato i dolazim ovde, a lepe su slike i simbolika onih koji su zaista Ostvareni, ali toga ima i u knjigama, knjige su mi draže u tom smislu. Lep pozdrav, večeras na put.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom