Pogledaj jedan post
Old 20.01.2013., 14:36   #11
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
šum cottoneyejoeova?
kak se cijepi?

šta ak posadim košticu cijepljene voćke? jel nastane divljak ili nova sorta ko i ova cijepljena?

gdje ima za kupit trogodišnjih voćki tj onih za koje se može garantirat da će iste godine kad je posađena dat urod?
nikad ne kupuj togodišnje voćke!
ako i kupiš ili dobiješ takvu voćku poslije sadnje trebaš sve grane skratiti do osnove,tj,ako ostaviš one koje su već narasle iz glavnog stabla, onako cijele, te godine će ti drvo bolovati i nikako se neće primiti kako treba jer ima puno grana koje trebaju dobijati hranu a još se nije korijen adaptirao.. znači,kad i stariju voćku sadiš(ja sam presađivala jabuku staru 4-5 godina) samo sve grane krošnje odrezati do stabla i ,ako je sušna godina,redovno zalijevati. sve posađeno iz koštice je divljak. čak i one vinogradarske breskve koje se sade iz koštice neće biti iste. voćka iz sjemena je uvijek malo drugačija,nikad ne znaš što ćeš dobiti(zna biti i dobra voćka) ali nikad nije identična. identična je kad je dobiješ kloniranjem-iz "pelcera",tj.grančice te biljke koja se pikira u zemlju (što se uglavnom ne radi s voćem osim bobičastog) , ili okuliranjem i kalemljenjem grančicom one koju želiš imati na podlogu- divljaku iz koštice) nadam se da sam bila jasna
valinoor is offline  
Odgovori s citatom