Pogledaj jedan post
Old 27.12.2006., 19:41   #18
Masimo1, to se isključivo odnosi na ekonomsku usporedbu Hrvatske i Srbije. Meni uopće ne bi bilo čudno čuti nekog Srbina da mu je najbolje živjeti u Srbiji. Ili Slovenca u Sloveniji. Jer kako sam rekao, kvaliteta života se ne može mjeriti samo preko ekonomskih parametara, kao što je BDP, itd. Tu ulaze i mnoge druge stvari u obzir.

Ekonomsku usporedbu sam spomenuo upravo zbog toga što dijaspora često puta cinično spotiče Hrvatima nove aute i neke druge stvari koje i vani većina ljudi ima na kredit. Npr, tko je od vas vani uspio kupiti krov nad glavom, a da nije na kredit? Rijetki su i auto kupili u kešu.

Činjenica je da se u Hrvatskoj do negdje 2000. godine skoro pa nije moglo ući u kredit za kupovinu stana. Dobro, je, ali vrlo teško. I sad zamisli kako je teško bilo mladim ljudima osamostaliti se.

Činjenica je da su ljudi većinom vozili stare aute čiji popravak je koštao na kraju godine skoro kao da su otplaćivali rate za novi auto, a na svakom semaforu su bile masne mrlje na cesti od dostrajalih motora.

U današnje vrijeme se to ipak promijenilo. Možete vi pričati što god hoćete, ali ljudi u Hrvatskoj rate vraćaju redovno. A koliko god se kritizirala zaduženost, impresivna je količina štednih depozita u bankama. To dijaspora nikad ne želi komentirati. Jer očito tu ne mogu puno filozofirati - očigledno se dijaspora u kreditima nalazi puno više nego što su zadovoljni onim što uspiju uštedjeti, pa jedva čekaju nekome u domovini "posoliti pamet" opečeni vlastitim iskustvom.

Vidiš, u Srbiji još nije toliko otvoreno tržište i po ekonomskoj razvijenosti su udaljeniji od nas, nego mi od jedne Slovenije. Npr, po meni, u Hrvatskoj su se stvari počele normalizirati negdje od 2000. godine, dok Srbija još uvijek nije dostigla taj nivo. A opet, nekom drugom to ne bi bilo bitno.

U Srbiji nisam nikad bio, ta zemlja me previše ne zanima, niti bih ikad tamo živio, međutim kad bih na silu morao odabrati, radije bih živio u jednoj Sloveniji nego u SAD-u (koji je bogu iza nogu), pa koliko god je ova druga zemlja bogatija. Ili možda u Češkoj. Premda mi je i taj scenarij teško zamisliv. Meni su te zemlje koje praktički nemaju mora bezveze. Ali to već spada pod moj subjektivni dojam.
gatto is offline  
Odgovori s citatom