Pogledaj jedan post
Old 25.08.2017., 19:08   #3
Lijepo si sve objasnio, svaka čast.

'Moja' Drava ne oscilira toliko, zna i ona preplaviti, ali rjeđe nego Sava. Kad je Dunav visok, visoka je i Drava, čak nekad za vrijeme dunavskog vodenog vala teče i u suprotnom smjeru (!)
Inače, Drava je i najbrža veća rijeka na Balkanu, pa vjerojatno izgleda još i puno manje od 3x koliko manji protok ima na ušću od Save.
A uzrok zašto oscilira puno manje je po mom mišljenju to što ima i djelomično glacijalni režim (vodostaj ovisi i o topljenju snijega u Alpama), pa je tako najveći u rano proljeće, i još jedan razlog, kod Varaždina se nalazi hidroelektrana pa se umjetno može djelomično kontrolirati vodostaj nizvodno od Varaždina.
Sava koliko znam nema hidorelektrana i po svom isključivo pluvijalnom režimu vodostaj ovisi o kišama koje padaju na tom području, a to je najviše u jesen.
Sad mi je tek jasno koliko je blesava bila Čačićeva izjava da će napraviti 4 hidroelektane u Zagrebu, gdje je Sava toliko plitka.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom