Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 19:30   #9
Iz brige za Kur'anom, prezir za zapisivanje hadtha

Nakon smrti Allahovog Poslanika, mir neka je na njega pomilovao ga Bog, mnogi njegovi prijatelji (sahabi) su nastavili sa zapisivanjem haditha i sakupljanjem Sunneta s tim da su neki od njih to prezirali, kao shto su Ebu Bekr, bio Bog s njim zadovoljan i Ummar, bio Bog s njim zadovljan, iz razloga da se sacuva prvi izvor Sheri'ata, Kur'an. Prenosi se od Ureeta ibn Zubejra, bio Bog s njim zadivljan, da je Ummar, bio Bog s njim zadivljan, htio zapisivati Sunnet, pa se posavjetovao sa ostalim sahabima (Poslanikovim prijateljima) i oni su mu preporucili da zapisuje. Ummar, bio Bog s njim zadivljan je po tom pitanju cinio istiharu*** mjesec dana i jednog dana, nakon sto mu Allah podari odlucnost, rece: "Zelio sam da zapisem Sunnet i sjetio sam se naroda koji je bio prije vas. Napisali su knjigu oko koje su se pozabavili i zapostavili Bozju Knjigu. Ja, tako mi Allaha (Boga), nikada Allahovu (Bozju, Elohimovu, Jehovimu) Knjigu necu mjeshati s necim drugim." (Hadith biljeze El-Hatib i Ibn Abdil-Berr) U zapisivanju haditha najvishe su se isticali mladji sahabi, nakon sto je generacija starijih sahaba pocela svakodnevno da nestaje. Oni su ulozili veliki trud u zapisivanju haditha i skupljanju Sunneta. Sakupljanje Sunneta za vrijeme *Poslanikovih, s.a.w.s, prijatelja (sahaba) moze se predstaviti u nekoliko tacaka:

a) Podsticanje na pamcenje haditha. Mnogi sahabi su naredjivali svojim ucenicima da zapisuju hadithe da bi ucvrstili pamcenje, zatim, kada bi utvrdili hadithe, izbrisali bi ono sto su napisali, da se ne bi oslanjali na knjigu i tako zapostavili pamcenje.

b) Jedni drugima bi pisali hadithe. Usejd ibn Hudajr, bio Bog s njima zadivljan, je napisao neke Poslanikove hadithe i sheri'atske presude Ebu Bekra, Ummara i Uthmana i poslao ih Merwanu ibn el-Hakemu. Zejd ibn Erkam je zapisao neke hadithe i poslao ih Enesu ibn Maliku, r.a. (jedan od one cetvorice velikih ucenjaka odnosno prvih ucenjaka koji su zaceli raznorazne islamske discipline /Ebu Hanife, Enes bin Malik, Shafi', Ahmed bin Hanbel/ Dakako, i prije njih su postojali josh vrjedniji ucenjaci kako iz muskhih tako i iz zenskih redova. Ova cetvorica, a ima ih josh, su izucavali one ranije ucenjake koji su zatekli Poslanika, s.a.w.s, (ocevidce) kako bi nama (buducim generacijama) razradili i predocili islamska djela iz raznoraznih oblasti.

c) Podsticali su svoje ucenike na zapisivanje haditha i njihovo uknjizavanje. Enes ibn Malik, bio Bog s njim zadiviljan je podsticao svoje sinove na zapisivanje znanja. Govorio bi im: "Sinovi moji, zadrzite (sacuvajte) znanje pisanjem." Takodjer je govorio: "Nismo smatrali znanjem, znanje onoga koji ga nije zapisivao." /Tabekat - Ibn Said/


***Istihara je molitva kada se covjek dvoumi izmedju dvije vaznije odluke u zivotu pa ne zna koju da izabere a da je bolja odnosno da jednu od te dvije odluke kako nas kasnije nebi 'koshtalo.'



Od najpoznatijih sahifa (listova) na kojima su sakupljeni hadithi su:


- Sahifa od Ebu Bekra, bio Bog s njim zadovoljan, u kojoj je sakupio hadithe o zekatu,

- Sahifa od 'Ali ibn Ebi Taliba, bio Bog s njim zadovoljan,

- Sahifa 'Abdullaha ibn 'Amra ibn El-'Asa, poznata kao <<Es-Sahifetu Es-Sidiqa.>>


Prenosi se od Mudzahida da je rekao: "Doshao sam kod 'Abdullaha ibn 'Amra i uzeo sahifu koja je bila ispod njegovog lezaja, pa mi je on zabrani. Rekao sam mu: 'Prije mi nisi nishta zabranjivao.' Rece: "Ovo je Es-Sadiqa, ovo je ono shto sam licno cuo od Allahovog Poslanika." /"Takjidu-l-'Ilm" El-Hatib/ Sve ove sahife su zapisane jos za zivota Allahova Poslanika, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog.


Kako su nastale velike zbirke

Nakon sahaba (tj. Poslanikovih, s.a.w.s, drugova koji su ga non stop okruzivali), sakupljanje Sunneta i obavezu prenoshenja vjere Islama, preuzeli su tab'ini, poslije sahaba najbolja generacija. Oni su ulozili veliki trud i ucinili veliku korist na polju sakupljanja Sunneta, ucenjem napamet, zapisivanjem i prenoshenjem drugima. Neki tab'ini, su poput sahaba prezirali zapisivanje haditha iz razloga zbog kojih su to i sahabi cinili, a kada bi nestalo tih razloga svi su bili slozni oko zapisivanja haditha, a cak su podsticali druge na to. Tab'ini su se pribojavali da se zajedno sa hadithima ne zapishu i mishljenja drugih i da se poslije ne mogu razlikovati. Nakon shto su ucenici tab'ina shvatili razliku izmedju zabrane zapisivanja haditha i zabrane zapisivanja misljenja drugih zajedno sa hadithima, njihovi ucitelji im dozvoljavaju da od njih zapisuju sunnet. Zapisivanje haditha za vrijeme generacije tab'ina je bilo mnogo rashirenije nego za vrijeme sahaba. Na halkama, na kojima se izucavao sistem zivota onosno vjera Islam, zapisivanje je postalo neminovna pojava i to iz sljedecih razloga:

a) zbog rasirenosti predaja haditha, duzine lanca i mnoshtva prenosilaca haditha,

b) zbog smrti velikog broja sahaba i starijih tab'ina koji su napamet znali hadithe. Postojala je bojazan da njihovom smrcu nestane i zaboravi se dosta Sunneta,

c) zbog slabljenja moci pamcenja i pojave mnoshtva drugih navika,

d) zbog pojave novotarija i izmisljanja haditha na Poslanika, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog

e) zbog toga shto su nestali mnogi razlozi zbog kojih se preziralo zapisivanje Sunneta. Za vrijeme ove generacije nastale su mnoge sahife (listovi) na kojima su bili zapisani hadithi. Od tih sahifa su:

- Sahifa Seida ibn Dzubejra, ucenika Poslanikovog, s.a.w.s, stricevica ibn Abbasa, bio Bog s njim zadovoljan,

- Sahifa Besira ibn Nuhejka koju je napisao od Ebu Hurejre,

- Sahifa od Mudzahida, ibn Abbasovog ucenika,

- Sahifa Ebu Ejjuba es-Sihfijanija,

- Sahifa Hishama ibn Urweta ibn Zubejra i josh mnoge druge.


Na ovaj nacin, iz generacije u generaciju, teklo je sakupljanje i zapisivanje Sunneta Allahovog (Bozjeg, Elohimovog, Jehovinog) Poslanika, mir neka je na njega, pomilovao ga Allah, sve do treceg i cetvrtog hidzretskog stoljeca kada nastaju najpoznatije hadithke zbirke kao sto su "Sahih" od El-Bukharija, "Sahih" od Muslima i ostale poznate zbirke. Ovo su bile i ostale najbolje generacije Islama, koje su od Allaha (Boga, Elohima, Jahve) Uzvishenog pocashcene da cine korist nama - kako bi studirali islam kao koncept zivota - sacuvali su i nama dostavili Sunnet Allahovog Poslanika, shto je blago neizmjerne vrijednosti. Kaze Poslanik, mir neka je na njega, pomilovao ga Bog: "Najbolja generacija je moja generacija, zatim oni koji dolaze poslije njih, pa zatim oni poslije njih."
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 09.01.2004. at 21:10.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom