Pogledaj jedan post
Old 16.11.2010., 03:42   #4902
Pozdrav dragi moji saborci! Nastojao sam što pomnije isčitati ovaj forum i što više informacija skupiti. Naime, ja od 17 godine imam psorijazu. Kao dijete sam imao nešto poput lišaja na šakama, to je vjerovatno bila psorijaza ali to tada niko nije slutio. Kada sam otišao na studije vodio sam prilično neuredan život: pušenje, stres i pritisak. Bio sam jako dobar student, prije roka završio faks, naučio mnoge strane jezike, radio uz sve to aaaali....sve je imalo svoju cijenu, psorijaza je buknula. Prvi put (prije 4 godine) uspješno sam je uvukao u remisiju pomoću kortikosteroida (Locoidon i Esperson). Kasnije, vremenom, bolest je postala imuna i lagano se vraćala. Danas je imam na dlanovima, laktovima, oko stidnih predjela (ova tri nisu hronična) ali mi je tjeme glave preko 80 % prekriveno psorijazom. Upravo sam večeras počeo sa novom terapijom kortikosteroidima koje mi je propisao univerzitetski profesor Bečkog medicinskog fakulteta. Javljaću vam rezultate. Inače, malo me sve to brine kad pročitam da ima puno gorih slučajeva. Interesuje me a to nikako da nađem, kako se bolest ponaša sa godinama? Da li slabi ili se intenzivira ili je i to individualno i bez pravila kao i sve oko ove bolesti.
Sada imam i 2 savjeta. Jedan je od mene a drugi sam ja dobio od jedne gospođe koja je ušla u period remisije prije 15 godina i psorijaza joj se nije nikada više vratila (po njoj, bilo je poprilično kritično).

Naime, kod Prnjavora se nalazi Banja Kulaši. To je nedaleko od mene i ja sam tamo išao redovno svaki dan na kupanje( jednom dnevno, tri sedmice).
Osim tjemena glave nakon dvije sedmice rezultati su bili vidljivi (psorijaza se povukla sa laktova i dlanova a sa stidnih predjela potpuno). Smanjila mi se i zategnutost kože na tjemenu ali je psorijaza ostala. U svakom slučaju bilo je prijatnije i iritacije su bile manje. Povratkom u Beč stanje se opet malkice pogoršalo s obzirom na ubrzani životni tempo i neke životne dileme sa kojima se susrećem. Samo da napomenem da je Banja Kulaši u očajnom stanju što se tiče smještaja i čistoće. Ako nekog zanima, radije neka se raspita o privatnom smještaju u obližnim kućama i neka dolazi redovno na kupanje, dva-tri puta dnevno. Cijena smještaja u kućama je 25 KM (to uključuje 3 obroka) i ljudi sa kojima sam razgovarao su bili jako zadovoljni.
Cijena jednog kupanja je 5,50 KM. Ako zanemarite luksuz, možete se tamo fino provesti u idili bosanskog sela potpuno odsječeni od svijeta.
Link: http://www.banja-kulasi.info/index.php

Drugi savjet ne potiče, kao što rekoh, od mene. To je, naime, Banja Harkany u južnoj Mađarskoj. Gledao sam cijene, uuuužasno je skupo ali pogledajte sami: http://www.psoriasiscentrum.hu/

Dragi moji, nadam se da sam vam iole pomogao, zaista znam o čemu pišete i želim vam sve najbolje i što brže ozdravljenje. Ako neko ima savjet za borbu protiv psorijaze na tjemenjači, bio bih mu/joj jako zahvalan ukoliko podjeli svoja iskustva sa mnom/nama.
BeckiStudent is offline  
Odgovori s citatom