Pogledaj jedan post
Old 19.03.2006., 22:09   #4
To znači da sfinkter na kardiji, na ulazu u želudac, ne "dihta" kako treba, pa se adržaj želuca vraća u jednjak, najčešće kod povećanja intraabdominalnog tlaka (prilikom kašljanja, kihanja, napinjanja trbuha) i u ležećem položaju.
Nastaje najčešće kod starijih i adipoznih ljudi koji imaju oslabljene mišiće i kod kojih slace iz trbuha stalno pritišće želučani sadržaj prema gore. Ali i kod duljeg korištenja nekih lijekova (npr.sedativi), abuzus alkohola, kod učestalog povraćanja kod alkosa i bulimičara...onda kiselina iz želuca oštećuje sluznicu jednjaka koja može maligno alterirati ili pak nastaje upalno suženje ili oštećenje jednjaka, ulkus, krvarenje, perforacija... (Barettov ezofagus, refluksni ezofagitis i strikture, sve do karcinoma gastroezofagelanog prijelaza).

Dijagnostika su kontrastna RTG snimanja i gastroskopija.
Liječenje je kod blagog oblika antacidi/inhibitori protonske pumpe, higijensko dijetetski režim (ne jesti tekuću hranu prije spavanja, na primjer), a kod težih oblika neka od antirefluksnih operacija pri čemu se laparoskopskom ili otvorenom metodom "pojača" sfinkter na način da se fundus želuca omota oko kardije (BelseyMark IV, Nissen, Hill).
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom