Pogledaj jedan post
Old 28.01.2005., 13:17   #18
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Garantira ti mozda ulog u banku, ali niti to nece dugo, jer cini mi se da je mjera garancije uloga u banku uvedena kako bi se Hrvatima vratilo povjerenje u bankarski sustav. Nakon sto ih je ta ista drzava opljackala pretvorivsi stednju gradjana u "staru."
Odakle ti to? Garancija na bankarske uloge do određenog iznosa je propisana direktivama EU i stoga obvezna u svim državama Unije.

Štoviše, koliko sam čuo od stručnjaka (tom granom prava se ne bavim) mi čak i ne poštujemo direktive u cjelini - jer bi po njima država morala garantirati čak i za uloge u štedno-kreditne zadruge (koje bi kao i banke naravno onda trebale plaćati naknadu za osiguranje uloga).

Što se tiče mirovinskih fondova i sl. čak i nakon najavljenog olabavljenja politike ulaganja - moći će ulagati primarno u državne obveznice i sl. papire za čiju isplatu jamči država. Hrvatska politka mirovinskih fondova je dosta restriktivnija od one u SAD, ipak su primjenjena tamošnja loša iskustva - nema prevelikog ulaganja u dionice i npr. vrlo precizno je propisano koliki se dio novca može uzeti za upravljanje fondom, tako da ne bi fond-manageri "pojeli" ulaganje.

Naravno, nigdje nema 100% sigurnosti, zato kvalitetni financijski savjetnici i predlažu da se dio imovine drži u trajnim vrijednostima tipa: zlato, zbirke poštanskih maraka, umjetničke slike i sl.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom