Pogledaj jedan post
Old 12.08.2017., 23:03   #565
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Mogu za početak ponoviti ono što sam već ranije rekao, naime da spoznaja nije spoznaja ako se ne može priopćiti nekome drugome. A to se inače može samo uz pomoć pojmova, ili jezika. Mistično "znanje" tako nije znanje u pravom smislu riječi, nego je "intuicija"....
Intuicija se također uobličava u slike i/ili pojmove i saopćava se svijetu.

Quote:
.... tu sam sad došao do uvida, povezavši to s hegelijanskom logikom - spoznaja individualnog ili univerzalnog. Mistična spoznaja je spoznaja individualnog koja se ne može povezati s univerzalnim, pa je zbog toga ne samo manjkava nego i anomalna, neprirodna i nemoguća. Croce kaže: spoznaja je ili tvoriteljica slika ili tvoriteljica pojmova. Ovo prvo se odnosi na umjetnost i mistiku (a to oboje onda spada u estetiku, u modernom a ne u kantovskom značenju riječi), ali - i pazi sad važne stvari - prema Croceu estetika kao neka posebna "znanost" je iluzija. Naime, on estetiku izjednačava s - lingvistikom. Evo, Parsi, dao sam ti sad malo "food for thought"
"Mistična spoznaja" jest individualna ali ako je zajednička (ima zajedničkih elemenata) svim individuama koje tvrde da su je dosegli, makar samo naslućivanjem, onda ne možemo reći da je neprirodna i nemoguća?

Meni se ovo više čini kao problem "unutarnjih čula" o kojima je pričao Steiner: Svaki čovjek ima potencijal razviti tzv unutarnja čula koja odgovaraju vanjskima (unutarnje oko, uho, njuh itd) a kojima, kada ih razvijemo, možemo spoznati "nevidljive" (unutarnje) svjetove koji su nedostupni vanjskim čulima.
Tako imamo znanje, koje nije ni po čemu posebno i extra u odnosu na dosadašnje, samo je sveobuvatnije, a iz današnje pozicije se može činiti "mističnim" samo zato jer još nismo (kao kolektiv) razvili sredstva/instrumente kojima ćemo do njega doći
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom