Pogledaj jedan post
Old 24.09.2011., 15:47   #322
Quote:
broderick kaže: Pogledaj post
-znači nema razloga za reviše straha :-) sad jedino ostaje pitanje kaj točno znači taj niski maligni potencijal.... -tj. koliko su česte komplikacije i kakve su ....

-inače me više od tog tumora na mozgu brine ovaj na očnom živcu, ali tu ionako nema pomoči jer dok je dobro je dobro a ako i kada bude potrebna operacija onda zbogom vidu na dotićnom oku :-( - jedino dobro je kaj taj gliom očnog živca jakooooo sporo raste pa pošto trenutno nemam nikakvih problema s vidom vjerojatno imam još 10tak a možda i više godina kaj se vida tiće(na lijevom oku)....

-još jednom hvala na pokazanom trudu i pomoči -IVANICAPECA

Evo, ako te zanima statistika UGRUBO pacijenti s WHO gradus I (u koji spada i gangliogliom) imaju prosječno preživljenje preko 10 god., sa gradusom II oko 7g, sa grudusom III oko 3 god, a sa gradusom IV nažalost prežive samo 1-2 god.

Ovo preko 10 god. nemoj doslovno shvatiti kao 10 god, jer se u medicini uglavnom niti ne daju prognoze za duže vremenske intervale.
Gangliogliom po svom ponašanju nema najčešće tendenciju prelaska u viši stupanj (95% njih ostaju gradus I), ali ga se mora kontrolirati jer ako postoje naznake da je ipak prešao u gradus II može se mijenjati terapijski pristup.

Gangliogliomi se operiraju prvenstveno kada zbog svoje veličine, a još važnije smještaja počinju izazivati simptome - kako su najčešće locirani u temporalnom režnju mogu izazvati epilepsiju. Nakon same operacije se uglavnom niti ne vraćaju, ali se baš zbog lokalizacije niti ne operiraju ako ne stvaraju smetnje jer se rezanjem tumora uništi i dio zdravog moždanog tkiva što može izazvati više smetnji nego sam tumor.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom